מוקד קוד קופון: ROCK30

Rock Parshanei HaMikra 3D314

מאת ד"ר אביגיל ראק ז"ל

חדש על המדף

לכותרות של בוגרינו  באנגלית, הקליקו כאן.

 

 

 

avichai tzur hashoresh haneelam160

השורש הנעלם
ד"ר אביחי צור (מחזור ל')


השורש הנעלם הוא מונוגרפיה מקיפה על משנתו של ר' צדוק הכהן מלובין, מגדולי האדמו"רים במזרח אירופה בסוף המאה ה19 דורות של רבנים, חוקרים ולומדים עסקו בחלקים שונים של משנתו העשירה, המורכבת והרדיקאלית של ר' צדוק. אולם הגותו טרם נותחה כמכלול שלם. השורש הנעלם מצביע לראשונה על המאפיין המרכזי השוזר את כתביו המרובים בתוכן ובצורה. היחס בין הידיעה והרצון האלוהיים והמוחלטים לבין הבחירה האנושית החופשית והקונטינגנטית. שלושה כרכים. לקרוא עוד על הספר >>

ד"ר אביחי צור השלים את לימודי הדוקטורט שלו על משנת ר' צדוק בהצטיינות יתרה באוניברסיטת פוטסדם בגרמניה. הוא מלמד מחשבת ישראל, חסידות וביקורת תרבות במסגרות שונות ומפרסם ממחקריו והגותו בבמות שונות. ספרו הקודם, "בלב הגיהינום – יומנו של אסיר וממנהיגי מרד הזודרקומנדו באושוויץ" (ידיעות אחרונות, 2011) הוא תרגום מוער של יומנו של זלמן גרדובסקי, בתוספת מבואות ואחרית דבר. להזמנת הספר נא לפנות לאביחי בדוא"ל avichai.zur@gmail.com

  

 

 

aubrey isaacs beetzem hayom hazeh160x102

 

בעצם היום הזה - עיונים בסיפורי התנ"ך לפי לוח השנה
אברהם אייזקס (בני חו"ל 1982)

"בימים ההם בזמן הזה": איזה אירוע תנכ"י התרחש בתאריך שחל היום?? עד כמה סיפורי התנ"ך שזורים בהווה ובתודעה שלנו? בכתשעים מקומות התנ"ך מציין את תאריכם המדוייק של אירועים.

בעצם היום הזה מציע הסתכלות רעננה על אירועים אלה, ומזמין את הקוראים למפגש חי עם התנ"ך לאורך חודשי השנה. העיון בסיפור מקראי שהתרחש ביום נתון מוסיף זווית משמעותית הן ללימוד התנ"ך והן לאופן שבו אנו חווים את הזמן: גם יום חול סתמי עשוי להתגלות ב"יום השנה" לרגע משמעותי וכהזדמנות למפגש אקטואלי עם דמויות וסיפורים בתנ"ך. הספר מתמודד עם שאלות כמו: כיצד לפענח את התאריכים הרבים המופיעים בסיפור המבול? מה משמעותציון שני התאריכים השונים ליום חורבן הבית?איך השפיע מזג האוויר החורפי בירושלים על התנהגותו של המלך יהויקים? ובחורף קר אחר, איך שיבשו גשמי חודש כסלו את תוכניותיו של עזרא הסופר?

הסופר מתאר את הקשרו ההיסטורי של כל סיפור, מסביר את האירוע בהתבססו על דברי חז"ל ועל פרשנות קלאסית ומודרנית, ומתחקה אחר הסיבה והמסר של התיארוך ואחר תרומתו להבנת הפשט. המאמרים מאירים סיפורים אהובים, מוכרים יותר או פחות, מנקודת מבט מרתקת, מקורית ושונה. העיונים נולדו מתוך סדרת שיעורים שנמסרו בבית הכנסת "השחר" בערד.

הרב אברהם (אוברי) אייזקס, יליד סקוטלנד, בעל תואר שני במחשבת ישראל מאוניברסיטת בן-גוריון. מחנך ומורה דרך לנוער יהודי מהארץ ומהתפוצות ומנחה בבית המדרש "אלול". להזמנות...

  

yomra u maas web

יומרה ומעש
אסף קניאל (מחזור כב)

המזרחי בפולין בין שתי מלחמות עולם.  בשנים שבין שתי מלחמות העולם עמדה תנועת המזרחי בפולין בפני אתגר גדול שטמן בחובו גם הבטחה. אופייה המסורתי של החברה היהודית בפולין ונטיותיה הלאומיות בישרו על אהדתה הטבעית לציונות בכלל ולמזרחי בפרט. אכן, בראשית התקופה התיימרה התנועה להיות הכוח המוביל בחברה האורתודוקסית ובתנועה הציונית. היא ביקשה להביא לעלייתם ארצה של המוני `בעליבתים` וחלוצים אורתודוקסים ולהשפיע על דמותו המתעצבת של היישוב בארץ ישראל. היא אף ניסתה ליטול חלק מרכזי בעיצוב דמותן של הקהילות היהודיות בפולין ופעלה להפצת מסר חינוכי וחברתי שעיקרו שמירת המסורת, תוך התמודדות יצירתית עם אתגרי המודרנה.

את הספר ניתן לרכוש בקישור זה.

 

chezkat habatim ofir saadon160חזקת הבתים: עיונים חדשים בדברי הגמרא והראשונים
אופיר סעדון (מחזור כה)

ברכות לרב עו"ד אופיר סעדון (מחזור כ"ה) לרגל צאת ספרו "חזקת הבתים: עיונים חדשים בדברי הגמרא והראשונים". במשך שמונה שנים נפגשו הרב אופיר סעדון וחבורת לומדים, אחת לשבוע, לשם לימוד משותף של פרק "חזקת הבתים" שבמסכת בבא בתרא. הלימוד נעשה בעיון רב ותוך ניתוח שיטות הראשונים השונות. כל שיעור שהתחדש בו דבר מה נכתב באופן מסודר. בסיום הלימוד נערכו השיעורים מחדש. שיעורים אלה מוגשים כעת לפני הקורא ומזמינים אוו ליטול חלק בחוויית הלימוד המשותף.

את הספר ניתן לרכוש במשרד הישיבה בטל: 02-993700 שלוחה 0. ההכנסות ממכירת הספרים לישיבה.

 

RYL yerushalayim beTanakh669 160ירושלים בתנ"ך 669
הרב יצחק לוי (מחזור ב)


בספר ירושלים בתנך 669 מובאים מסקנותיהם של כותבי הספר, שני חוקרי ירושלים:  שלמה צזנה - עיתונאי וותיק ומחבר שורה של ספרים מוערכים על ירושלים. הרב יצחק לוי - מרצה ומחנך במכללת הרצוג ובישיבת הר עציון ומומחה לירושלים.

סיפורה של ירושלים הוא סיפורו של קונפליקט. סיפור שבעיקרו האדם מנסה לגעת בשלמות. החיפוש אחרי גן-עדן עלי אדמות מתנהל בעיר שהיא מקום של צדק ושל יושר, שבו האדם יכול לבחור להתנהל בה על פי הכללים ולהרוויח מכל טוב, או להפר את הכללים ולהפסיד הכול.

בספר מופיעים 238 פרקי תנ"ך שבהם מופיעה ירושלים. הספר בנוי כך שבעמוד מימין מופיע בכל פעם פרק שבו שמה של ירושלים מופיע (ומודגש בטקסט) ובעמוד שמשמאל מופיע הסבר קצר המנתח את הפרק בגובה עיניים ותוך התייחסות להופעתה של ירושלים. ירושלים - הוא המקום אותו בחר ה' לשכן שמו שם. לטעימה... 

הרב יצחק לוי שמש עד תשע"ט כמשגיח בישיבת הר עציון, ומלמד תנ"ך ולימודי ארץ-ישראל במספר מכללות: הרצוג להכשרת מורים, אמונה ומדרשת הרובע. כמו כן, הוא מורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות.  להזמנות...

 

 

RYFeintuch Panim el Panim160פנים אל פנים
הרב ד"ר יונתן פיינטוך (מחזור כא)

שזירת ההלכה והאגדה בתלמוד הבבלי
פנים אל פנים מציג קריאות עומק של שתים־עשרה אגדות חז"ל, קריאות המבקשות לגלות את התמות, הרעיונות והמסרים החינוכיים הטמונים בהן. באמצעות ניתוח ספרותי מחד, וקריאה בהקשר הלכתי מאידך,עומד יונתן פיינטוך על תפקידיו השונים של הסיפור בסוגיות הבבלי, ועל האופן שבו הלכה ואגדה משתלבות ומתחברות, מתנגשות ומשלימות זו את זו. לטעימה...

הרב ד"ר יונתן פיינטוך מלמד בבית המדרש לנשים במגדל עוז ובבית המדרש אילנא דחיי בירושלים, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת הרצוג. להזמנות...

 

 

Dror MizbeachChadash webמזבח חדש
הרב צבי יהודה דרור (בוגר כולל הגבוה)

עבודת הנפש של ספר ויקרא. בשיאו של המסע ממצרים אל ארץ ישראל, עם ישראל מקים משכן לשכינה. מה מתרחש שם בתוך המשכן? הקרבת קרבנות. אבל איך זריקת דם, חיתוך איברים, תגלחת מצורע, דיני פיגול וסוגים של טומאות – קשורים לקרבת אלוקים? ומה מהם שייך אלינו כיום?

“מזבח חדש” נכתב מתוך אמונה שיש עבודת נפש עמוקה דווקא בתוך ספר ויקרא. הקדוש ברוך הוא ציווה לבנות את המקדש כדי לעבוד אותו, והדריך אותנו שהקרבת “עולותיהם וזבחיהם אלא עולם תוכן מלא משמעות נפשית ורוחנית. לרצון על מזבחי” היא דרך עבודתו. אין זה עניין טכני בלבד כן, דווקא בתוך הדברים הכי גופניים – דם, בשר, שערות, שחיטה, טומאה וטהרה – שם עבודת ה’ נמצאת, ובצורה מפורטת. כל קרבן פורט על תו אחר במיתרים שבנפש, ולכל פעולה יש תפקיד בעבודת ה’.

הספר הערוך לפניכם הוא צירוף של עבודה ממושכת על תוכני עבודת הקרבנות, ושיעורים שנמסרו במסגרות שונות לקהל הרחב. הנושאים העמוקים של הקרבנות מוגשים בבהירות אל לבם ודעתם של הקוראים באשר הם, ומופיעים על סדר הפרשיות של חומש ויקרא. הספר מבוסס על לימוד שיטתי של הנושאים המדוברים – בגמרא, בראשונים, במפרשי התורה, בזוהר, בחסידות ובספרי קבלה. לטעימה...

הרב צבי יהודה דרור ר"מ בישיבת ההסדר בעפולה ומחבר הספר “סימן סיבה והבדלה”. להזמנות...

 

AviadFriedman BeyomBoTikraLiAbbaביום בו תקרא לי אבא
אביעד פרידמן (מחזור כב)

את ספרו של אביעד פרידמן, "ביום בו תקרא לי אבא" קוראים ברצף, בשקיקה. בעיקר – בפליאה. פרידמן, בעט בהירה, פשוטה, מוליך אותנו במסלול ההתפתחות שלו ושל חנה אשתו, סיפור התפתחותה של משפחה וקהילה שלמה אל מול אברומי אחד – ילד על הרצף האוטיסטי.
להבין את אברומי זה לדעת להרגיש. כדי לדעת את אברומי צריך לדעת להביט, להקשיב למילים לא נאמרות, לחבק. אברומי הוא מורה גדול באומנות האהבה.
סיפורו של אברומי – ראוי לו שייכתב בעוד חמישים, אולי שישים שנה. עד אז יספיק לכבוש פסגות, להגביה עוף. לממש את מה שהוא יכול, והוא יכול הרבה מאוד. אבל סיפורם של ההורים לילדים מיוחדים הוא סיפור מורכב. יש בו תערובת של כניעה, קבלת הגורל, ההבנה שמה 'שקרה לי גדול ממני' יחד עם אומץ לב, נכונות ללכת עד הסוף, להניח כהנחת מוצא שאין קיר שלא נעבור דרכו. אביעד לקח על עצמו משימה מורכבת: להיות לפה להורים רבים שמעדיפים בשתיקה.
להיות הורה לילד מיוחד זה להתייסר בשאלה – מי יטפל בו אחרי מותי. מי יעניק לו חיבוק חם, מי יקבל אותו כמו שהוא, יתמוך בו. לא יתן לו תחושה של זרות וניכור, יעניק לו תחושה אמתית של בית ולא של מי שמקבל עזרה, שעושים לו טובה.
אברומי והוריו הם סיפור של מופת. איך חיים אישיים מלאים, ללא וויתור על קריירה, תוך התמסרות לנתינה לקהילה ולכל מי שנזקק, לא סותרים גידולו של נער על הרצף האוטיסטי בקהילה, אלא להיפך – מסייעים לפיתוחם של חיים מלאים במשמעות. לידתו של אברומי תרגמה פוטנציאל של טרגדיה להתפתחות אישית ולהעצמה.
כהורה לילד מיוחד, כמחנכו בעבר (ובהווה) של אברומי – אני לא מופתע. רק שמח שגם אתם תקראו את הסיפור. - דבריו של הרב שי פירון בעיתון ידיעות אחרונות

 

Ziegler Oz VAnava 2d high res106

עוז וענווה, הגותו של הרב יוסף דוב סולוביצ'יק
הרב ראובן ציגלר (בני חו"ל 1986)

עוז וענווה מהווה תרומה משמעותית לספרות ההגות הדתית היהודית... הוא ייחודי מכמה בחינות חשובות... מחקר כזה חייב להישפט על פי איכות תוכנו, חדות תובנותיו, עומק חקירותיו, בהירותו החדשנית... אני משוכנע כי הצבעת האמון שלי בחיבור חשוב זה הִנה מוצדקת לחלוטין, שכן בהחלט מגיעה לו הערכה גבוהה בקשר לקריטריונים שנמנו.  - הרב אהרן ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון

הרב יוסף דוב סולוביצ'יק היה מגדולי ההוגים, הלמדנים והמנהיגים היהודים במאה העשרים. חייו היוו גשר בין עולמות: מהיהדות השורשית במזרח אירופה עד מעוזי האקדמיה בברלין, ומלב המודרנה בארה"ב עד תקומת העם בישראל. הגותו, הניחנת במעוף ובעוצמה נדירים, חושפת את העומק הרעיוני הטמון בהלכה היהודית ואת הדרמה החווייתית שבקיומה. הרב סולוביצ'יק דן באומץ, במקוריות ובכנות בסוגיות הקיומיות הפוגשות את היהודי המודרני המעורה בעולם. הבנתו המעמיקה במסורת היהודית, בהגות הכללית ובטבע האנושי איפשרה לו להגיע לתובנות מדויקות וחדשניות באשר ליחסו של האדם לקב"ה, לעולם ולעצמו.

עוז וענווה מנתח ומנגיש את הגותו המרתקת במלוא היקפה, לרבות כתבים שבמשך שנים היו גנוזים באוצרו, ומעלה תובנות המאירות באור חדש גם את זמננו. בבואנו לעיין במחשבת הרב סולוביצ'יק, אנו יוצאים למסע מרגש ודרמטי, ממש כנפשו הסוערת של הרב עצמו.

הרב ראובן ציגלר הוא יו"ר המערכת של הוצאת קורן ירושלים, והמייסד והעורך הראשי של בית המדרש הווירטואלי של ישיבת הר עציון. במסגרת תפקידו כמנהל המחקר של ארכיון הרב סולוביצ'יק, הוא עמל שנים רבות על מאות כתבי היד שהותיר אחריו הרב סולוביצ'יק, ומתוכם ערך והכין לדפוס את סדרת "מאוצר הרב" בעברית ובאנגלית.

לעיין בספר, כולל תוכן העניינים, הקדמתו של הרב ליכטנשטיין זצ"ל ופרק לדוגמא

להזמנות 02-9937300

 

RavYakov Nagen nishmat hamishna160

נשמת המשנה
הרב יעקב נגן (גנק) מחזור 1990

לפני כעשרים שנה כתלמיד ישיבת הר עציון, התחיל הרב יעקב נגן (גנק) לעסוק באופן מעמיק בעולם המשנה, מתוך תפיסתה כתשתית ספרות חז"ל בכלל והתלמוד בפרט. עם הזמן נגלה לפני עולם חי ועשיר שמצא את דרכו, קשריו ונגיעותיו לרגעים יומיומיים ושגרתיים מחד ולאלה המשמעותיים והמאתגרים מאידך, לעצב, לשמחה, ולמעגל השנה והחיים בכללותו.
בספרו החדש "נשמת המשנה: קריאה ספרותית וחיפוש משמעות" (הוצאת דביר) הוא מנסה להציג, בשבעים וארבעה פרקים, קריאה ספרותית ומחשבתית בכדי לגעת לא רק ביסודות ההלכה הקיימים במשנה כי אם גם בשורשי ההגות המצויים בה. לאורך המשנה עובר קו של תפיסה הומניסטית וישנו עיסוק ביחס האדם לא-לוהיו תוך דיון בשאלות וסוגיות חברתיות, ביניהן ישראל והאנושות, צדק ושוויון-חברתי, קדושת החיים, מהות האדם, מגדר, אהבה ומשפחה. אך יחד עם הדיון והבירורים השונים ניתן לזהות אף פרקטיקות עתיקות למדיטציה יהודית הבאה לידי ביטוי כחלק מהתפילה.
שמו של הספר "נשמת המשנה" מבטא את הזיקה העמוקה בין המשנה למיסטיקה היהודית והוא לקוח מתאורה של חוויה מיסטית שעברה על ר' יוסף קארו מתוך קריאתו במשנה. האופן בו נערכה המשנה - תוך הצגת דעות שונות, ללא הכרעות ומסקנות חותכות, אף הוא מעיד על תפיסה פלורליסטית הרואה ערך בריבוי הדעות ובחשיבותו של הדיאלוג. לצד העיסוק בשורשי היהדות, יש במשנה אף מקום לשיח בין תרבויות דוגמת התרבות היוונית העתיקה ומעניין לראות אף ציטוט של המשנה בספר הקוראן ביחס לתפיסת האדם כעולם ומלואו.
בספר נוצרים חיבורים שונים ומפתיעים בין המשנה לבין הזוהר וספר יצירה, ואף לתרבות הישראלית העכשווית, לספרות ולשירה.


"אני אוהב ללמוד משנה, אני מגלה בה עולם שלם. אך מאז שלמדתי משנה עם 'נשמת המשנה' של הרב יעקב התאהבתי בלימוד שבעתיים. יתר על כן, בזכות הספר 'נשמת המשנה' למדתי גם לאהוב את ה' מכוחה של המשנה, ועל כך אכיר כל ימי טובה למחבר, הרב יעקב נגן." הרב יעקב מדן, ראש ישיבת ההסדר הר עציון.
"קריאה במשנה עלולה להיות מתסכלת כקריאה בשיר זן, שכן היא רומזת על עושר אינסופי אבל רזה כל כך וחסכנית. הרב נגן מפענח במשנה רובדי משמעות וחושף אוצרות מוכמנים, מטמונים של חירות וחוק, קושי ושמחה, אמונה וממשות." רחלי פרנקל, מלמדת תלמוד והלכה במדרשות "מת״ן", ו"נשמת".
"המשנה כספר בסיס להלכה נלמד בבתי ישראל מאות בשנים. בנשמת המשנה אנו שומעים לא רק את שפת החוק אלא את נפש היוצר ואת זרימת המחשבה המאגדת את מחשבת ההלכה. שפת החוק – מדודה וקצובה. שפת היצירה של נשמת המשנה – כולה זרימה ותנועת מחול וקשב אל החיבור שבין אדם לאלוהיו." הרב ד"ר בני לאו, רב בית כנסת הרמב"ן

 

mibeit laparochet 160

מבית לפרוכת
הרב אברהם סתיו (מחזור לו)

ספר חדש שכתב הרב אברהם סתיו דן בשלבים השונים של סדר העבודה, ומנתח את תפקידם ומשמעותם. הספר מונה למעלה מחמישה עשר פרקים, או מאמרים, שכל אחד מהם מנתח באופן מעמיק אחת מן הפעולות שבעבודת יום הכיפורים, החל מפרישת הכהן הגדול מביתו שבעת ימים קודם יום הכיפורים, וכלה בקריאת התורה שבסוף עבודת היום.

בכל אחד מן הפרקים פותח הספר בדיון בפסוקים, עובר לדיון למדני-עיוני, ומסיים במשמעויות הרוחניות הנגזרות ממנו. הספר מצליח לדון בשאלות למדניות עמוקות ולהציג אותן בשפה ברורה ונעימה שכל קורא יכול להבין וליהנות ממנה. קראו ביקורת מפי הרב מדן.  להזמנות

 

kraaticha-jmiller160קראתיך
יהושע מילר (מחזור לז)

בכל אחד ואחת מאיתנו טמונים כוחות אדירים, שאם רק נדע כיצד לזהות אותם וכיצד להביא אותם לידי ביטוי, נצליח למצות את היכולות שלנו וליצור קשרים אמיתיים ובריאים עם הסובב אותנו. קראתיך לוקח אותך צעד אחר צעד בדרך למיצוי היכולת שלך בעזרת הדרכה מעשית לאורך 49 ימים החושפת את התהליכים הנפשיים והרוחניים המרכיבים מערכות יחסים בין אדם לחברו ובין אדם לקונו. באמצעות מקרי בוחן הלקוחים מהתנ"ך, מתבהר בפני הקורא כיצד הקב"ה מתגלה בעולם המעשה וכיצד ניתן להגשים את היכולות והכישורים שלך. 'קראתיך' הוא הזמנה פנימה, אל תוכך, אל מסע של זיכוך מעשי של כוחות נפשך. להזמנות

brofsky-hilchotefilla-cover-icon

הלכות תפילה מקורות ועיונים
הרב דוד ברופסקי (בני חו"ל 1990-98)

הוצאת מוסד הרב קוק

להזמנות

 

 

Al Saf Haaretz cover-icon

על סף הארץ: עיונים בספר במדבר
נתנאל הלפגוט (בני חו"ל 1981-82)
מאנגלית: עטרה סנובל

הרב אהרן ליכטנשטיין והרב יואל בן-נון, הקדישו דברי הקדמה בפתחה של יצירה זו המציגה מבט ייחודי על החומש הרביעי, ספר במדבר. מתוך ניתוח ספרותי של הפסוקים בעזרת כלים חדשניים, חושף הרב נתנאל הלפגוט את המסרים האמוניים במסע אל נחלת אבות. קריאתו המקורית של הרב הלפגוט בפסוקים ופרשנותו יוצאת הדופן של משלבת תעוזה רבה לצד הלהט בלימוד התורה והמחויבות לה.  להזמנות

 

 

NagenYomChadash-webלהתעורר ליום חדש - קריאה מתחדשת של התורה ושל החיים
יעקב נגן (יעקב גנק, בני חו"ל 1990-6)

הוצאת מגיד

החיפוש הגובר אחר רוחניות הוא מסממני הזמן בו אנו חיים. ככל שהחומריות הופכת מושגת יותר, כך הולכת ומתעצמת הכמיהה למציאת משמעות בחיים. עם השאלות הקיומיות והרוחניות השייכות לכל אחד מאתנו, מתמודד הרב יעקב נגן דרך קריאה ייחודית בפרשת השבוע. ביד אומן משלב הרב נגן תלמוד, קבלה וחסידות עם סיפורים אישיים יוצאי דופן. מבטו האופטימי והכן של הרב נגן מקיים דו-שיח עם התרבות הישראלית והעולמית ומעניק לך הזדמנות להתחדשות יום יומית ולשמחת חיים יהודית.

 

Ester-Megillat Setarimאסתר - מגילת סתרים
הרב ד"ר יונתן גרוסמן - מחזור כ"א

הוצאת מגיד

בכל סיפורי התנ"ך ישנם מסרים החבויים מתחת לפני השטח, אולם דומה שאין עוד ספר בתנ"ך כמגילת אסתר, בו רב הנסתר על הנגלה. ייחודה של המגילה בא לידי ביטוי בהיקף ההסתרות ובמיוחד במה שהן מבקשות להסתיר. רמזים שהוצפנו בתוך הפסוקים, לוקחים את הקורא למסע בין ספרי התנ"ך, וחושפים מגילת סתרים המספרת סיפור שמעולם לא סופר. צפו בטריילר לספר / קראו כתבה שהופיעה במקור ראשון

 

ygotlieb-sefer160שכלתנות בלבוש חסידי. דמותו של הרמב"ם בחסידות חב"ד
יעקב גוטליב - מחזור י"ג

הוצאת אוניברסיטת בר אילן

ספר זה עוסק ביחסם של הוגי חב``ד לרמב``ם ובפרשנות החב``דית למשנה המימונית. הרמב``ם הוערך על ידי הוגי חב``ד לא רק כפילוסוף וכתלמיד חכם ראשון במעלה, אלא אף כמי שזכה ל``נשמה גבוהה``, ולפיכך יש בדבריו ביטוי לא רק להישגיו השכליים, אלא גם למעין מדרגה ``רוחנית`` העומדת מעל הכישורים האינטלקטואליים. לעתים נתפסו דבריו כשלב מקדים את תורת חב``ד ולעתים כמביעים אותה, כלומר קיבלו פרשנות קבלית-חסידית. הספר מציג מגמה של התפתחות ביחסם של הוגי חב``ד למשנת הרמב``ם. אגב הדיון בזיקתם לרמב``ם, מוארות באור חדש סוגיות חשובות של ההגות החב``דית. מקום נרחב מיוחד להגותו של האדמו``ר האחרון. הספר מברר את השלבים השונים בהתפתחות גישתו של רמ``מ אל משנת הרמב``ם, את פרשנותו ל``משנה תורה`` ואת הסוגיה המשיחית שאף היא מעוגנת אצלו במשנה המימונית. סוגיות יסודיות של מחשבת ישראל נדונות בספר זה והקורא המשכיל ימצא בו עניין.

belev_hagehenom-web

בלב הגיהינום, זלמן גרדובסקי. מתרגם ועורך אביחי צור - מחזור ל'

הוצאת ידיעות ספרים

"קורא אהוב, בשורות הכתובות האלה תמצא ביטוי של הסבל והצרות, שאנו הילדים האומללים ביותר מכל העולם עברנו, בתקופת ה'חיים' שלהם בגיהינום עלי-אדמות ששמו בירקנאו-אושוויץ [...] מטרת כתיבתי היא, שלפחות מינימום מהמציאות יגיע לעולם, ואז אתה, עולם, תיקח נקמה [...] אני חי כאן [...] עם התקווה, שאולי כתבי יגיעו אליך [...] עליך לפנות לקרובים שלי [...] לקחת מהם [...] תמונה שלי עם אשתי [...ו]לתת אותן שם עם כל הכתבים המודפסים. שלפחות העיניים שיסתכלו עליהן, ישחררו דמעה [...] זו תהיה בשבילי הנחמה [...לאחר ש]משפחתי [...] נעלמו כבר בלי דמעה מהעולם"

במילים אלו פותח זלמן גרדובסקי את אחת מהקדמותיו לרשימות שכתב בעת עבודתו בזונדרקומנדו, במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

הספר מלווה במאמרים אחדים: מבוא לתרגום ואחרית-דבר (קריאה הגותית ביומן) – מאת המתרגם והעורך אביחי צור; רקע היסטורי – מאת ד"ר גדעון גרייף; מבוא מאת מוצא הכתבים – חיים וולנרמן; וזיכרונות מאת גיסו של גרדובסקי – דוד ספרד.

אביחי צור, בוגר ישיבת הר עציון, בעל תואר מוסמך של האוניברסיטה העברית במחשבת ישראל, וכותב הגות ומחקר בהשראת תורת החסידות ותיאוריות ביקורתיות בנושאי שאלות תיאולוגיות ותיאורטיות העולות מסוגיית השואה.

mesinai_lethiopia-webמסיני לאתיופיה

הרב שרון שלום - מחזור כ"ד

הוצאת ידיעות ספרים

נדירים הם המקרים שבהם עַם מקבל דרישת שלום מעברו הרחוק, בדמות קהילה שאבדה וחזרה לחיות בתוכו. כזה הוא סיפורה המופלא של "ביתא ישראל", קהילת יוצאי אתיופיה, העתיקה בקהילות ישראל ששבה לחיות בקרב עַמה ההיסטורי כשהיא עמוסת מסורות עתיקות, סיפורים ומנהגים המיוחדים רק לה. ייחוד זה זימן לה התמודדות עם שאלה כבדת משקל: האם ראוי שתשיל מעליה מסורת בת אלפי שנים שנשמרה בתנאים קשים ביותר לטובת אימוץ ההלכה האורתודוקסית?

הספר מסיני לאתיופיה נועד להשמיע את קולה העמום של קהילת "ביתא ישראל", בעומק ומתוך מעורבות רגשית, ולהציב אותה כשווה בשיח היהודי בדורנו. לדידו של המחבר, הרב שרון שלום, היכרות מעמיקה עם יסודות קיומה היא בסיס לדו-שיח פורה בין המסורות השונות של היהדות. לפיכך הוא נרתם למאמץ נועז ראשון מסוגו: ניסיון לחבר מעין "קיצור-שולחן-ערוך" המגשר בין ההלכה הכלל-ישראלית המקובלת לבין הלכת "ביתא ישראל".

הרב שרון שלום עלה לארץ בשנת 1982 , במבצע "בת גלים". בוגר ישיבת הר עציון, הרב שלום משמש כיום רב קהילת "קדושי ישראל" בקרית גת. משלים עבודת דוקטור בפילוסופיה יהודית, מרצה במכללת אלקנה, באוניברסיטת בר אילן ובמכון הגבוה לתורה באוניברסיטה.

 

hatorah-ve-hateva-eliezer-chadad-webהתורה והטבע בכתבי הרמב"ם

ד"ר אליעזר חדד - מחזור י"ב

הוצאת מאגנס

בספר התורה והטבע בכתבי הרמב"ם מנתח המחבר הקבלות, המופיעות במורה הנבוכים, בין הטבע לבין התורה, שניתן לכנותן במונחים: `תכליתיות`, `ערמה` ו`כלליות`, ומראה כיצד התורה, כחוקה מדינית, מחקה את הטבע וממשיכה את עקרונות פעולתו בקיום האנושי. התכליתיות בטבע מתבטאת באילוצי עולם החומר המחייבים שימוש באמצעים כדי להשיג תכליות, ואילו הערמה והכלליות מאפיינים את מגבלותיהם של אמצעים אלו. התורה, בהיותה פועלת בעולם החומרי, חייבת לאמץ עקרונות אלו. סיפור התגלות ה` למשה בנקרת הצור משמש, לפי הרמב"ם, יסוד להקבלה זו. הכרתו המדעית של משה את הטבע (פיזיקה וביולוגיה) מתורגמת לדרכי הנהגת בני האדם (פוליטיקה). ניתוח סיפור זה מצביע על כך ששלושת העקרונות - התכליתיות, הערמה והכלליות - מקבילים לשלוש עשרה מידות הרחמים שנתגלו למשה, ואשר בא ירמיהו והעמידן על שלוש: חסד, צדקה ומשפט. הספר מראה כיצד עומדים עקרונות אלו גם בבסיסן של תרי"ג המצוות, ומשתקפים במבנה ספרו ההלכתי של הרמב"ם, משנה תורה.

 

nusach-yerushalayim-reuven-gafi-webנוסח ירושלים

ראובן גפני - מחזור כ"ה

הוצאת יד בן צבי

ספר זה הוא השלישי בסדרת הספרים על אודות בתי הכנסת של ירושלים. קדמו לו הספרים "מקדש מעט" ו"בית תפילה", שעסקו בבתי הכנסת בכמה מן השכונות הראשונות מחוץ לחומות, וכן בשכונות רחביה, שערי חסד, טלביה וקריית שמואל.

הספר מתמקד בכארבעים בתי כנסת, הפועלים בעשר שכונות המצטופפות זו לצד זו במרכז העיר (מחנה יהודה, שערי צדק, בתי הורודנא, זכרון משה, אחוה, יגיע כפיים, בתי הורנשטיין, רוחמה, מקור ברוך, כרם, קומונה). בתי הכנסת מוצגים מזוויות שונות ומגוונות, תוך התייחסות לסוגיות פיזיות, אנושיות וליתורגיות כאחד: הקמת הקהילות השונות; תכנונם של בתי הכנסת; נוסחי התפילה הייחודים שהתפתחו בכל אחד מהם; יצירות אמנות ולוחות הנצחה הפזורים על קירותיהם, והמרקם האנושי הייחודי שצמח והתפתח בכל בית כנסת: רבנים ודרשנים, חזנים ופייטנים, גבאים זכורים לטוב, וכמובן מתפללים ומתפללות מן השורה. המעקב המרתק אחר קורות בתי הכנסת חושף את הקוראים גם לקורותיהן של השכונות שבהן נוסדו ופעלו, ואשר חלקן לא נחקרו עד היום.

ParshiyotUmishpatim-webפרשיות ומשפטים – משפט עברי בפרשת השבוע

ד"ר אביעד הכהן – מחזור י"ג

הוצאת משכל (ידיעות ספרים)

האם המשפט העברי מכיר בחופש הביטוי? כיצד קובעים את "קו העוני"? האומנם השופטים הם "בני א-להים"? ענישה קולקטיבית וחירות התנועה, השוויון בין המינים והיחס לפליטים ומבקשי מקלט, זכויות אנשים עם מוגבלות, שחיתות ומושחתים, השמירה על "זכות השתיקה" ותוצאותיה, אינוס במרמה ואיסור הטרדה מינית, איסור הסחר בבני אדם וכבוד האדם, מינוי אדם הנושא על גבו "קופה של שרצים" לתפקיד ציבורי וטוהר הבחירות – אלה הם מקצת הנושאים הנידונים בספר זה, הלוקח את הקורא למסע מרתק בעקבות פרשת השבוע, במקורותיו העתיקים והעשירים של המשפט העברי, מתוך התייחסות למציאות ימינו, כאן ועכשיו.

 

BeinYeshiva-webבין ישיבה לישיבה – סוגיות ניהול בהשראת ספר בראשית

משה זלצברג – מחזור ט"ז

הוצאת מטר

'בין ישיבה לישיבה' מחבר בדרך מקורית את עולם הישיבות במובן התורני עם עולם ישיבות העבודה וההנהלה. הספר מציע קריאה ניהולית ועסקית בסיפורי ספר בראשית, לאור הפרשנות היהודית לאורך הדורות ולאור הספרות הניהולית העכשווית. בתוך כך הוא מעלה תובנות מעמיקות בנושאים מגוונים הנוגעים לניהול – החל בחשיבות העבודה ובחירת המקצוע, דרך סוגיות עסקיות שאנו נתקלים בהן יום-יום וכלה בסגנונות ניהול ובתרבות ארגונית.

 

NewSong-webשיר חדש

ד"ר רוני שויקה – מחזור י"ז

הוצאת כרמל

ב'שיר חדש' הדרשה המסורתית משמשת ככלי לניתוח יצירות רוק ישראליות. תרבות והיסטוריה, יהדות ופילוסופיה, קבלה וחסידות, ספרות ושירה, מותכות יחד ליצירה החושפת את החלומות הסמויים של החברה הישראלית באור חדש ומקורי. אור שנברא בבריאת העולם וזרח במתן תורה, נשבר לאלף מראות באספקלריא של חכמי התלמוד והמדרש, והוא הולך ומאיר בתוך התרבות הישראלית בת-זמננו עד קץ הימים.