לקטלוג ספרי הישיבה ומחירון, לחצו כאן 

לפרטים על רכישת פרסומי הישיבה לחצו כאן

 

חדש על המדף

3new books elul5783 265

ספרי הישיבה במבצעים מיוחדים לקראת ימים הנוראים תשפ"ד! פרטים נוספים במודעה המצורפת למעלה.

 

maamar eiruvin 314

 מאמר עירובין

תשרי תשפ"ד

קובץ חידושי תורה שהתלבנו בחבורת הכולל הגבוה לעיון בישיבה

בלב מלא שבח והודאה לנותן התורה, זוכים אנו לחזור ולשמוח לפניו בפירות הכולל הגבוה לעיון של ישיבת הר עציון. מני צאת הכרכים הקודמים חלפו כמה שנים בהן תורתו שבעל פה של הכולל המשיכה ונשמעה בין כתלי בית מדרשנו ביתר שאת וביתר עוז, אך מבלי הדפסתם עלי ספר. עתה, זוכים אנו לשוב ולברך על המוגמר ביציאתו לאור של כרך נוסף של עיונים תורניים החקוקים עלי ספר. תקוותנו ותפילתנו היא שספר זה, כקודמיו, יפרה את המחשבה ויתסיס את הלימוד בסוגיות שהוא דן בהן, ושיזכה, מעבר לכך, לעורר את העיון בשאלות היסוד של המסכת ולזרוע אור על סוגיות נוספות שאינן מוקדי המאמרים. - ראש הישיבה הרב משה ליכטנשטיין. לפרטים >>

 

YGrossman Yosef Sippuram shel Chalomot160יוסף - סיפורם של חלומות מאת פרופ' יונתן גרוסמן

הסערה יוצאת הדופן שמלווה את סיפורי יוסף ואחיו שוזרת יחדו היבטים פסיכולוגיים, מתחים חברתיים-משפחתיים, קונפליקטים מוסריים ושאלות תיאולוגיות. בכל אחד מן התחומים האלו סיפור יוסף ניצב בקידמת הבימה המקראית... סיפור יוסף הוא גם דרמה אנושית עמוקה ונוגעת ללב, אך לא פחות מכך, יש בו עמדות תיאולוגיות עדינות ומורכבות, במיוחד בכל הקשור ליחס לפעולת אדם לצד השגחה אלוהית וגזירת שמיים. בהקשרים אלו, סיפורנו הוא דגל לאופן שבו המקרא מטפל בסוגיות אלו. שנים רבות ניצבים קוראים בהשתאות נוכח סיפור עז רושם זה, והצעת הקריאה שבאה בספר זה מבקשת להצטרף למסע פרשני סוער זה של אחת מפסגות הספרות העולמיות. (מתוך המבוא). לפרטים ורכישה במחיר מיוחד>>

 

RAL tikva ledorshekha160תקווה לדורשיך מאת הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל

על תשובה ועבודת ה'

"בדרשותיו השנתיות על התשובה ניסה מו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל להפוך את הנתיב החמקמק של התשובה לנגיש יותר. במסות אלו, מתוך רגישותו למצב האנושי, משתמש הרב ליכטנשטיין במערך נרחב של מקורות יהודיים, לצד קלאסיקות של התרבות המערבית, כדי לבחון את היסודות הפסיכולוגיים, הרגשיים והרוחניים של החטא והתשובה." (מתוך המבוא). לרכישה במחיר מיוחד>>

 

grossman torat hakorbanot314ספר תורת הקורבנות: מחוות של בשר ורוח מאת פרופ' יונתן גרוסמן

רבים נרתעים מללמוד על הקורבנות, המושתתים על מנהגים הרחוקים מעולמו של האדם המודרני. ספר זה עוקב אחר החטיבה הפותחת את חומש ויקרא ומבקש לדלות את הערכים הניצבים כבסיס לעולם הקורבנות.

הספר כולל ניתוח טקסטואלי של פרקי הקורבנות, על פי סדר הפסוקים, ואלמנטים ספרותיים מגוונים מובאים בחשבון מתוך כוונה לעמוד על המייחד כל קורבן ולהגדיר את תפקידו. הספר מנהל דיאלוג מתמיד עם שלל הדיונים הקודמים שנעשו ביחס לחטיבה זו - החל ממדרשי ההלכה לפסוקים אלו, דרך פרשני ימי הביניים וכלה בחוקרים מודרניים. לרכישה במחיר מיוחד>>

 

RAB yechezkel160

יחזקאל: הנביא שהיה בן אדם מאת הרב אמנון בזק

ספר יחזקאל מעורר בקרב אוהבי המקרא תחושה מעורבת. מצד אחד, יש בו נבואות מוכרות כמו חזון העצמות היבשות, והוא המקור לכמה מושגי יסוד ביהדות, כגון: מעשה המרכבה ומלחמת גוג ומגוג. מצד שני, רובו של הספר אינו מוכר לציבור והקורא עלול לחוש ריחוק בשל סגנונו ותוכנו.

הספר 'יחזקאל- הנביא שהיה בן אדם', נועד להנגיש את ספר יחזקאל, על תכניו ורעיונותיו, לקורא בן ימינו, גם אם אין לו היכרות מוקדמת עימו. בספר משולבים עיון וניתוח ספרותי של הכתובים עם ביאורי המילים והפסוקים. ברגישות ובדקדקנות עוקב הספר, מעזרת כלים מסורתיים וחדשניים, אחר המסרים הגלויים והנסתרים של ספר יחזקאל, וכך הוא מאיר את הספר באור חדש.

בשמו של הספר חבויות שתי משמעויות. 'בן אדם' הוא כינוי ייחודי ליחזקאל וגם כינוי המבטא את הפן האנושי בתגובתו לנבואות הפורענות שלו ובתפקידו כנביא. ניתן להזמין כאן>>

 

בקרוב - במדברכרך 'במדבר' - השלישי בסדרת 'כי קרוב אליך' של ראש הישיבה הרב יעקב מדן. ניתן להזמין כאן>>

בכרך 'במדבר' של סדרת 'כי קרוב אליך' ממשיך הרב יעקב מדן את הקו שהתווה בכרכים הקודמים ומחבר בין פשט הכתוב ובין דברי חכמים. נושאי חומש הפקודים רבים הם – מצוות לשעתן מחד גיסא ומצוות לדורות עולם מאידך גיסא. הנדודים במדבר וכיבוש עבר הירדן המזרחי. המשברים הרבים שעם ישראל עבר מיום שעזב את הר סיני ועד שבא אל ערבות מואב. נוסף לספרים הקודמים, ישנו ניסיון לפגוש את המקומות שבני ישראל עברו בהם שחלקם נמצא במדינת ישראל וחלקם במדינות השכנות – כל אלו זוכים כולם לעיון מעמיק. ההשוואות עם סיפורי תנ"ך אחרים, המאפיינות את דרכו העיונית של הרב מדן, מציידות את קוראיו בפרספקטיבה חדשה ומפתיעה לגבי הסיפורים המוכרים.

 

קול יהודהקול יהודה: שיחות על פרשת השבוע
הרב יהודה עמיטל זצ"ל

אנחנו שמחים להודיע על צאת הספר 'קול יהודה' של מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל על פרשיות השבוע. הספר יצא בעריכת הרב יעקב פישר וקיבץ לתוכו שיעורים של הרב עמיטל על כל פרשיות השבוע.

"אמת פשוטה וגדולה הייתה בדברים שאמר לנו, פקחות וחוכמת חיים. מפרשת השבוע יצאו הדברים, אך תמיד הם נגעו בחיינו, היו רלוונטיים ומאירים כתורת חיים, וכיסוי פנימי מלא היה בם. לעיתים דומה היה כי כלל לא אל הציבור הוא פונה ולא אל אחרים הוא דובר כי אם אל עצמו. באמונה עמוקה נאמרו השיחות ומתוך כנות, והן נפלו באהבה על אוזניים כרויות ועל לבבות צמאים, ועוררו אמון ואמונה." (מתוך הקדמת העורך) לרכישת הספר >>

 

ותעצר המגפהותעצר המגפה
הרב אהרון ווסר

ספר חדש יצא לאור, "ותעצר המגפה - שו"ת קורונה" (שני חלקים), מאת תלמיד כולל הר עציון הרב אהרון ווסר.
תקופת מגפה באופן כללי, ותקופת הקורונה בפרט, מביאה עמה שאלות הלכתיות ייחודיות רבות ומגוונות. מי היה משער שנצטרך לפסוק הלכה למעשה בתחומים אלו בימינו אנו. תפילתי שהן תחזורנה להיות בבחינת 'דרוש וקבל שכר'. לרכישת הספר התקשרו: 053-821-1354

 

Rock Parshanei HaMikra 3D314פרשני המקרא
ד"ר אביגיל ראק ז"ל

במשך הדורות עיצבה פרשנות המקרא לא רק את הבנתנו בספר הספרים אלא אף את השקפת היהדות וערכיה. הפרשן נועד לתפקיד הגישור בין המקרא לבין הקורא וגם לתפקיד רוחני של בירור שאלות אמוניות וקיומיות העולות מתוך הכתוב. פרשני המקרא אף מודעים למציאות ימיהם, ומחפשים בפרשנות התורה תשובות לתהיותיהם ולתהיות בני דורם.

פרשני המקרא מאת ד"ר אביגיל ראק הינו ספר ראשון מסוגו, המתחקה אחר שיטותיהם השונות של גדולי פרשני המקרא לדורותיהם – החל מתרגום אונקלוס, דרך פרשני ימי הביניים, כגון: רש"י, אבן עזרא ורמב"ן, עד פרשני הדורות האחרונים, כגון: המלבי"ם, הנצי"ב, ועוד. דרך עיון בפירושיהם על המקרא ובקורות חייהם, מאיר לנו הספר את עומק ראייתם ואת יסודות חשיבתם.
ספר זה מאפשר לכל אדם להרכיב את משקפי הפרשנות של גדולי האומה. אך אין זהו רק פתח להבנת תפיסותיהם של הפרשנים, אלא אף הזדמנות לכל קורא וקוראת להבין את עומק דרכה של פרשנות ולהתחדש בלימוד דבר ה'.

הרבנית ד"ר אביגיל ראק ז"ל הייתה מרצה מבוקשת לתנ"ך ומורה מוערצת ואהובה על מאות תלמידותיה בבית שמש, ברחבי הארץ ובקהילות בחו"ל. העבירה סדרת שיעורים בבית מדרש הוירטואלי ע"ש ישראל קושיצקי וגם הרצה בימי עיון התנ"ך השנתיים של המרכז האקדמי הרצוג. היא הצטיינה ביכולתה לגעת בלבבות תלמידותיה ולהעלות את רמתן הרוחנית והתורנית. לדאבון הלב, נפטרה הרבנית ד"ר ראק בטרם עת בשנת תשע"ט והותירה אחריה בעל וחמישה ילדים. שיעוריה וכתביה כונסו באתר avigailrock.com.     להזמנות    עם קוד קופון ROCK30 להנחה של 30 אחוז.

 

 

RAB nitzchuni160נצחוני בני: שאלות יסוד בלימוד תורה שבעל פה
הרב אמנון בזק

התורה שבעל פה מעצבת את עולם ההלכה של עם ישראל לאורך אלפי שנים. לומדי התורה שבעל פה בכל הזמנים עוסקים בעיקר בעיון בתכניה של תורה זו בספרות הענפה מימי חז"ל ועד ימינו. בדרך כלל, עיסוק זה אינו מגיע לדיון מעמיק בשאלות היסוד של התורה שבעל פה: מהו מקורה של התורה שבעל פה? איזה חלק ממנה עבר במסורת מסיני ומהו החלק שאותו פיתחו החכמים במשך הדורות על פי שכלם והבנתם? מה היחס שבין המדרש לבין פשט הכתובים ומדוע לעתים נראה שיש סתירה ביניהם? מה היחס שבין פשט המשנה לבין הדרך שבה היא מוסברת בגמרא? כיצד התמודדו חכמי ישראל עם השינויים והתמורות שחלו במציאות במשך הדורות ובאיזו מידה השפיעו שינויים אלה על עולם ההלכה?

נִצחוני בנַי עוסק בשאלות אלו ואחרות בתשומת לב, בעומק ובהרחבה, בשפה בהירה ומסודרת. בדומה לספרו "עד היום הזה – שאלות יסוד בלימוד תנ"ך", גם בספר זה עוסק הרב אמנון בזק בשאלות מורכבות מתוך פתיחות וכנות ואמונה גדולה בכוחם ובסמכותם של חכמי ישראל לאורך כל הדורות למצוא את הדרך לשימור ערכי התורה שבכתב במציאות המשתנה, תוך איזון בין מסורות לבין תמורות.

נִצחוני בנַי הוא ספר חובה ללומדי התורה שבעל פה המבקשים להתמודד באופן מעמיק וישיר עם שאלות היסוד בלימוד התורה שלהם.

הרב אמנון בזק הוא ר"מ בישיבת הר עציון ומרצה לתנ"ך ולתורה שבעל פה במכללת הרצוג שבגוש עציון. בין ספריו הקודמים: "נקודת פתיחה – עיונים קצרים בפשוטה של פרשת השבוע"; "מקבילות נפגשות – מקבילות ספרותיות בספר שמואל"; "שמואל א – מלך בישראל" ו"שמואל ב – מלכות דוד". על ספרו "עד היום הזה" כתב הרב יונתן זקס: "ספר רב-ערך ביותר, מרשים הן בעומקו הן בהיקפו, המיועד להיות ספר חובה בעולם לימוד התנ"ך בדורנו".

את הספר ניתן לרכוש במשרד הישיבה בטל: 02-993700 שלוחה 0.

 

chezkat habatim ofir saadon160חזקת הבתים: עיונים חדשים בדברי הגמרא והראשונים
אופיר סעדון (מחזור כה)

ברכות לרב עו"ד אופיר סעדון (מחזור כ"ה) לרגל צאת ספרו "חזקת הבתים: עיונים חדשים בדברי הגמרא והראשונים". במשך שמונה שנים נפגשו הרב אופיר סעדון וחבורת לומדים, אחת לשבוע, לשם לימוד משותף של פרק "חזקת הבתים" שבמסכת בבא בתרא. הלימוד נעשה בעיון רב ותוך ניתוח שיטות הראשונים השונות. כל שיעור שהתחדש בו דבר מה נכתב באופן מסודר. בסיום הלימוד נערכו השיעורים מחדש. שיעורים אלה מוגשים כעת לפני הקורא ומזמינים אותו ליטול חלק בחוויית הלימוד המשותף.

את הספר ניתן לרכוש במשרד הישיבה בטל: 02-993700 שלוחה 0. ההכנסות ממכירת הספרים לישיבה.

 

 

 

RYA-Resisei_Tal160 RYA-olam_banuy160 RYA-VeHaAretz_Natan160 RYA-Kol_Yehuda160 RYA-MiMaamakim160
רסיסי טל חידושים,ביאורים ובירורים בעניינים  שונים בהלכה א-ב
הרב יהודה עמיטל
עולם בנוי וחרב ובנוי, הרב יהודה עמיטל לנוכח זיכרון השואה
מאת משה מיה
והארץ נתן לבני אדם
הרב יהודה עמיטל
קול יהודה, אמרות והגיונות, לקוטות ופרפראות ממשנתו של הרב יהודה עמיטל
המעלות ממעמקים
הרב יהודה עמיטל
RYA-BeEmunato160 rya-leovdecha-fcover-web RYA-Between-heb160 RYA et ratzon 2D160  ral-horayot160
באמונתו, סיפורו של הרב יהודה עמיטל
מאת אלישיב רייכנר
לעבדך באמת לדמותו ולדרכו של הרב יהודה עמיטל
עורכים: ראובן גפני
וראובן ציגלר
בין התחברות למחויבות
הרב יהודה עמיטל
להוריד קובץ

עת רצון
שיחות לימים הנוראים 

הרב יהודה עמיטל
 

שיעורי הרב אהרן
ליכטנשטיין

בבא מציעא השואל, בבא בתרא חזקת הבתים, פסחים
טהרות, הוריות
דינא דגרמי 
גיטין, זבחים

RML NetiveiNevua160
ral-beor-panecha160x160
 RAL bitachon160
ral-al-lev-aharon160
ral-mevakshei_panekha160

נתיבי נבואה: מבט אל ההפטרות

הרב משה ליכטנשטיין

באור פניך יהלכון
הרב אהרן ליכטנשטיין
מידת הביטחון, שיחה שניתנה בעקבות מלחמת יום הכיפורים
הרב אהרן ליכטנשטיין
על לב אהרן, אמרות והגיונות, לקוטות ופרפראות מתורת מו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין
מבקשי פניך, שיחות עם הרב אהרן ליכטנשטיין
הרב חיים סבתו

Tzir veTzon
RCNavon ashrei adam160
 RAL Kedushat Aviv 2D icon
RAL musar aviv 160
ral minchat aviv 160

ציר וצאן

הרב משה ליכטנשטיין

אשרי אדם עוז לו בך, לדרכו ולדמותו של הרא"ל זצ"ל
הרב חיים נבון
קדושת אביב, עיונים בקדושת הזמן והמקום
הרב אהרן ליכטנשטיין
מוסר אביב,
על מוסר, אמונה וחברה
הרב אהרן ליכטנשטיין
מנחת אביב, חידושים ועיונים בש"ס
הרב אהרן ליכטנשטיין

rymedan ki karov160
160rym ki karov eleicha shemot
RYM hamikraotfront160
Bik18 160
RYM Iyov160

כי קרוב אליך
לשון מקרא ולשון חכמים - בראשית
הרב יעקב מדן

כי קרוב אליך
לשון מקרא ולשון חכמים - שמות
הרב יעקב מדן
המקראות המתחדשים
הרב יעקב מדן
תפילת שמונה עשרה ויסודות האמונה
הרב עזרא ביק
 איוב
בין חושך לאור
הרב יעקב מדן
rdw-mincha-le-aharon-160
rdw-mincha-tehora-160
rdwolf minha vezevach web
maamar_yevamin160x160
maamar_hazevach160x160
מנחה לאהרן:
נושאים יסודיים בסדר נשים
הרב דניאל וולף
מנחה טהורה: סוגיות יסוד בסדר טהרות
הרב דניאל וולף
מנחה וזבח
עיונים בסוגיות יסוד בספר קדשים
הרב דניאל וולף
מאמר יבמין
על מסכת יבמות
מאת כולל הגבוהה
מאמר הזבח
על מסכת זבחים
ומסכת חולין
מאת כולל הגבוהה
mah ahavti toratekha frontcover160
RBTabory hebrew mitzva160
RChaimNavon BorchiNafshi160
maamar_yevamin160x160
maamar_hazevach160x160
מה אהבתי תורתך,
מתורתה ומדרכה של ישיבת הר עציון במלואת מ"ה שנים להיווסדה
מצווה בפרשה
הרב בנימין תבורי
ברכי נפשי
הלכות ברכות הנהנין
הרב חיים נבון
עלון שבות
שיעורי הלכות שבת מן המקורות ועד הלכה למעשה
הרב יוסף צבי רימון
tikva_mimaamakim160x160-rym rym-daniel160 david_ubatsheva160x160-rym  RBG-tallelei shabbat160  RSL-Shaarei Ora2
תקוה ממעמקים
עיון במגילת רות
הרב יעקב מדן
דניאל: גלות והתגלות
הרב יעקב מדן
דוד ובת-שבע: החטא, העונש והתיקון
הרב יעקב מדן
 טללי שבת
כרכים א-ב

הרב ברוך גיגי
שערי אורה, הלכות נדה
הרב שלמה לוי
13-113x160 makbilot-rab160x160 RABazak nekudat peticha160 web-rav shaviv chodesh book meor_hatorah160x160
י"ג מידות של רחמים
הרב עזרא ביק
מקבילות נפגשות: מקבילות ספרותיות בספר שמואל
הרב אמנון בזק
נקודת פתיחה: עיונים קצרים בפשוטה של פרשת השבוע
הרב אמנון בזק
לחדשיו יבכר
למהותם של חדשי השנה
הרב יהודה שביב
מאור התורה: עיון והעמקה בספר בראשית, שמות, ויקרא, במדבר, דברים
משה מושקוביץ
Tzava_-_Halacha_Mimkora_1_100-150 Birkat_HaMazon_hebrew_new_160x160-ryzrimon Ziegler Oz VAnava 2d high res106  shoel kinyan 160 tefilla_kemifgash-web
הלכה ממקורה צבא
כרך 1: הלכות יום יום
כרך 2: הלכות זמנים
מפורמט באופן מיוחד לחיילנו
הרב יוסף צבי רימון
ברכת המזון וזמירות שבת: הלכות, ביאורים, מבואות וחידות
הרב יוסף צבי רימון
עוז וענווה
הרב ראובן ציגלר
שואל כענייןעל מסכת גיטין, ועל מסכת קידושין
הרב אליקים קרומביין
 
תפילה כמפגש
מן המקורות
ועד להלכה למעשה
תלמידי הישיבה
אלי טרגין
ומיכאל רובנשטיין
     Esther  ryr-shemitta160
עד היום הזה
הרב אמנון בזק
שמואל א 
מלך בישראל
הרב אמנון בזק
היא שיחתי
עורך: שוקי רייס
אסתר
הרב יונתן גרוסמן 
 שמיטה
הרב י"צ רימון
 Shavuot      beer miryam pesach160
ראש השנה
ספר הראשון
בסדרת באר מרים, הסדרה לחגים
רבני הישיבה
שבועות
ספר השני 
בסדרת באר מרים
הסדרה לחגים
רבני הישיבה
חנוכה
ספר השלישי
בסדרת באר מרים
הסדרה לחגים
רבני הישיבה
יום הכיפורים
ספר הרביעי בסדרת באר מרים, הסדרה לחגים
רבני הישיבה 
פסח
ספר החמישי
בסדרת באר מרים, הסדרה לחגים
רבני הישיבה
beer miryam purim cover icon  beer miryam sukkot cover icon  Beer Miryam Atzmaut frontcover 160  rabazak shmuelbet frontcover160 Maamar Haflaa160
פורים
ספר הששי
בסדרת באר מרים, הסדרה לחגים
רבני הישיבה
סוכות
ספר השביעי
,בסדרת באר מרים
הסדרה לחגים
רבני הישיבה
יום העצמאות ושחרור ירושלים
ספר השמיני
בסדרת באר מרים
הסדרה לחגים
רבני הישיבה
שמואל ב
מלכות דוד
הרב אמנון בזק
 
מאמר הפלאה - מוקדש לזכרו של הרא"ל זצ"ל
כולל הגבוה
        RAStav-MiBeitLaParochet-160
     

 
מבית לפרוכת - פשט, עיון ומשמעות בעבודת יו"הכיפורים
הרב אברהם סתיו
 
 
 
Seforim in English
 
By_His_Faith160_ RYA-Between160 RYA-World_Built160 RYA-Commitment_and_Complexity160 RYA-Jewish_Values160
By Faith Alone
Elyashiv Reichner
Bet. Religious Experience and Religious Commitment - Five Addresses on Youth in Crisis
Harav Yehuda Amital
A World Built, Destroyed and Rebuilt - Rabbi Yehudah Amital's Confrontation with the Memory of the Holocaust
Moshe Maya
Commitment and Complexity
Harav Yehuda Amital
Jewish Values in a Changing World
Harav Yehuda Amital
RAL return and renewal160 RAL-Varieties160x106 RAL By His Light160 RAL-Leaves2-160 RAL-Leaves160
Return and Renewal
Harav Aharon Lichtenstein
Varieties of Jewish Experience
Harav Aharon Lichtenstein
By His Light - Character and Values in the Service of God
Harav Aharon Lichtenstein
Leaves of Faith - The World of Jewish Learning
Harav Aharon Lichtenstein
Leaves of Faith - The World of Jewish Living
Harav Aharon Lichtenstein
RYA when God is near 2d 160 a life steady and whole RAL 160 Sabato RAL Seeking His Presence160 RBT the weekly mitzva 2D 160 RRZ majest and humility160
When God is Near: On the High Holidays
Harav Yehuda Amital
A Life Steady and Whole: Recollections and Appreciations of RAL zt"l
Seeking His Presence
Conversations with Harav Aharon Lichtenstein
The Weekly Mitzva
Rav Binyamin Tabory
Majesty and Humility: The Thought of RJBS
Rav Reuven Ziegler
Moses160 footsteps160-rosenberg Genesis_160 poetry of prayer-web
Musar160
Moses: Envoy of God
Envoy of His People
Harav Mosheh Lichtenstein
Footsteps of the Kuzari
Prof. Shalom Rosenberg
Genesis and
Jewish Thought
Rav Chaim Navon
The Poetry of Prayer
Tehillim in Tefillah
Rav Avi Baumol
Mussar for Moderns
Rav Elyakim Krumbein
2-fruit cover-web
Hilchot_Tefilla-web
RPCohen Laws of Kashrut2 160
RAMeir Meaning of Mitzvot 2D160
jewishethics
Fresh Fruit and Vintage Wine
The Ethics and
Wisdom of the Aggada
Rav Yitzchak Blau
Hilchot Tefilla
A Guide to Daily Prayer
Rav David Brofsky
A Practical Guide to the
Laws of Kashrut
Rav Pinchas Cohen
Meaning in Mitzvot
2 volume set
Rav Asher Meir
The Jewish Ethicist
Rav Asher Meir
Shemot
Devarim
Alei Etzion
Volume 16

Special Edition in Honor of Harav Aharon Lichtenstein
:In His Mercy
Understanding the Thirteen Midot
Rav Ezra Bick
Torah MiEtzion
New Readings in Tanach - Bereshit
Yeshivat Har Etzion
Torah MiEtzion
New Readings in Tanach - Shemot
Yeshivat Har Etzion
Torah MiEtzion
New Readings in Tanach - Devarim
Yeshivat Har Etzion
hilkhot moadim - brofksy160
kings - alex israel160
ryr-shemita160
TME-Vayikra 
 TME - Bemidbar
:Hilkhot Moadim
Understanding the Laws of the Festivals
Rav David Brofsky
:I Kings
Torn in Two
Rav Alex Israel
 Shemita: From the Sources to Practical Halakha
Rav Yosef Zvi Rimon
Torah MiEtzion
New Readings in Tanach - Vayikra
Yeshivat Har Etzion
Torah MiEtzion
New Readings Tanach Bemidbar
Yeshivat Har Etzion
Brofsky Hilkhot Avelut 2D 160
2 kings cover 160
Birkat haMazon
ruth ziegler2D160 
RMHattin Joshua160
:Hilkhot Avelut
The Laws of Mourning
Rav David Brofsky
:II Kings
In a Whirlwind
Rav Alex Israel
Birkat HaMazon
and
Zemirot Shabbat
From Halachic Sources
to Practical Halacha
Rav Yosef Zvi Rimon
Ruth: From Alienation to Monarchy
Dr. Yael Ziegler
Joshua: The Challenge of the Promised Land
Rav Michael Hattin
 

For more information on these seforim in English

see our publications page on the English website

 


 

  "אשרי אנוש יעשה זאת ובן אדם יחזיק בה
שומר שבת מחללו ושומר ידו מעשות כל רע" (ישעיה נו:ב)

אנו שמחים להודיע
על הוצאה לאור
של ספר חדש:

טללי שבת כרך ב'

מאת ראש הישיבה
הרב ברוך גיגי


RBG tallelei shabbat 2 volume set web

 'טללי שבת' הוא שמה של סדרת ספרים מאת ראש הישיבה הרב ברוך גיגי העוסקת בל"ט אבות המלאכה האסורים בשבת. בתשע"ב יצא לאור הכרך הראשון בסדרה, המתמקד בי"א מלאכות סידורא דפת, ומלבן את יסודותיהן, עקרונותיהן ופרטיהן. לפרטים נוספים והזמנות...

  


RBTabory hebrew front and spine314

מצווה בפרשה
הרב בנימין תבורי

מטרתו המרכזית של מצווה בפרשה היא לאפשר לקוראים היכרות בסיסית עם יסודותיהן הלמדניים של מצוות התורה, אחת בכל פרשה. המחבר, הרב בנימין תבורי, מתמצת באופן בהיר ומסודר את הדיונים הלמדניים המרכזיים הנוגעים למצוות שונות ומגוונות, בשפה ברורה ההופכת את החיבור לשווה לכל נפש שרגליה באו בשערי בית המדרש, גם ללא ידע מוקדם נרחב. תוך כדי הדברים עולים לעתים נושאים הלכתיים אקטואליים, לצדם של יסודות רעיוניים ומחשבתיים, כללי יסוד בתורה ובהלכה ועוד.

הרב בנימין תבורי, מתלמידיו המובהקים של הגרי”ד סולוביצ’יק זצ”ל ותלמיד חבר של הרב אהרן ליכטנשטיין זצ”ל, שימש למעלה משלושים שנה כר”מ בישיבת הר עציון באלון שבות, וכן לימד במדרשת מוריה בירושלים. הוא גם שימש כראש ישיבת אור חיים ואולפנת אורות בטורונטו, כר"מ במדרשית נעם, כראש הכולל המייסד של כולל תורה מציון בקליבלנד, כמורה במדרשת שעלבים לנשים, כמרצה בשטרן קולג’ בניו יורק וכרבה של קהילת עלי ציון בלונדון.

לעיון בהקדמה, תוכן העניינים ופרקים לדוגמא

לעיון בברכתו של הרב ליכטנשטיין זצ"ל

עלות: 50 ש"ח + 10 ש"ח למשלוח. להזמנות 02-9937300

 

RAB nekudat peticha


נקודת פתיחה
עיונים קצרים בפשוטה של פרשת השבוע
הרב אמנון בזק

 

השיבה ללימוד פשוטו של מקרא בדורות האחרונים הביאה לעניין הולך וגובר בדרכי הניתוח הספרותיות ובחשיפת רבדים ורעיונות עמוקים החבויים בתוך הפסוקים ובינם לבין עצמם. גישה זו מעשירה את לימוד התורה, מחזקת את האמון בדברי הכתוב ומקרבת את עולמנו לעולם התורה.
נקודת פתיחה מציע מאות עיונים קצרים בפשוטן של פרשות השבוע - כשבעה עיונים בכל פרשה - הפותחים צוהר להבנה  מהירה של כל אחת מן הפרשות ומהווים נקודת פתיחה לדיונים רלוונטיים ובעלי משמעות סביב רעיון מרכזי אחד בכל עיון. הספר הוא כלי עזר יעיל להכנת דברי תורה ומבוא מצויין למבקשים לבוא בשערי לימוד פשט הכתוב. העיונים פורסמו בעבר בבמות שונות וכעת הם יוצאים לאור במהדורה חדשה ומורחבת.

60 ש"ח + 10 למשלוח. 02-9937300 או בדואל michals@haretzion.org.il

 

 Ashrei Adam RAL frontcoverspine235

אשרי אדם עוז לו בך
לדרכו ולדמותו של מו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל

בערוב ימיו, בתארו בשיחה לתלמידיו את 
השאיפה שפיעמה בו עוד משחר נעוריו, סיפר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל: "מגיל צעיר מאוד היה ברור לי, כי אני רוצה להשפיע ולהשאיר את העולם מקום טוב יותר, ולו במעט, ממה שמצאתי אותו... משמעות הדבר היתה לפעול במסגרת כלל ישראל ובפרט בעולם התורה".

ואכן זכה הרב במרוצת ימי חייו להרביץ תורה, להעמיד תלמידים ולשמש כמצפן מוסרי. בספר זה קוּבץ אוסף הספדים שנשאו תלמידיו ובני משפחתו לאחר פטירתו, הספדים המתארים ומאירים את דמותו, את דרכו ואת השפעתו.

"בדרך כלל הספד מתרכז בשבחו של אדם. אבל הספד אמור גם לתאר את הנפטר, את תכונותיו, את הליכותיו, את הייחוד שבו ואת האפיונים שלו. פעם שמעתי מספרנית שאפשר לקטלג הספד טוב תחת שתי קטגוריות: האחת הספד והאחרת ביוגרפיה. אני אנסה למקם את דברי בקטגוריה של ביוגרפיה ולתאר את בעלי, ר' אהרן, כאדם — את שורשיו ואת תכונותיו". 
- ד"ר טובה ליכטנשטיין, מתוך הספר

ספר זה נערך על ידי הרב חיים נבון. 

מחיר קטלוגי: 118 ש"ח
מחיר בקנייה דרך הישיבה: 75 ש"ח + 10 ש"ח דמי משלוח. בקניית שני ספרים ומעלה, המשלוח חינם.
לתלמידי הישיבה מחיר מיוחד במשרד הישיבה

לעיין בתוכן העניינים

ניתן להזמין ישירות דרך משרד הישיבה בטלפון, 02-9937300, בדוא"ל

או בתשלום מאובטח עם הטופס למטה.

תשלום מאובטח - אשרי אדם עוז לו בך
להזמנה אנא מלאו את הטופס הבא. לאחר מכן תועברו לעמוד תשלום מאובטח. המחיר כולל משלוח.
שם מלא(*)
Invalid Input
דואל(*)
Invalid Input
טלפון נייד
Invalid Input
כתובת למשלוח(*)
נא למלא כתובת למשלוח, כולל רחוב, עיר ומיקוד.
אני רוכש ספר זה כמתנה - הוסף שם וכתובת
Invalid Input
נא לצרף מכתב זה עם המתנה
Invalid Input
מספר ספרים
Invalid Input
סך הכל 0.00 ILS
אני לא רובוט
Invalid Input

 


Ziegler Oz VAnava 2d high res208

עוז וענווה, הגותו של הרב יוסף דוב סולוביצ'יק
הרב ראובן ציגלר (בני חו"ל 1986)

עוז וענווה מהווה תרומה משמעותית לספרות ההגות הדתית היהודית... הוא ייחודי מכמה בחינות חשובות... מחקר כזה חייב להישפט על פי איכות תוכנו, חדות תובנותיו, עומק חקירותיו, בהירותו החדשנית... אני משוכנע כי הצבעת האמון שלי בחיבור חשוב זה הִנה מוצדקת לחלוטין, שכן בהחלט מגיעה לו הערכה גבוהה בקשר לקריטריונים שנמנו.  - הרב אהרן ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון

הרב יוסף דוב סולוביצ'יק היה מגדולי ההוגים, הלמדנים והמנהיגים היהודים במאה העשרים. חייו היוו גשר בין עולמות: מהיהדות השורשית במזרח אירופה עד מעוזי האקדמיה בברלין, ומלב המודרנה בארה"ב עד תקומת העם בישראל. הגותו, הניחנת במעוף ובעוצמה נדירים, חושפת את העומק הרעיוני הטמון בהלכה היהודית ואת הדרמה החווייתית שבקיומה. הרב סולוביצ'יק דן באומץ, במקוריות ובכנות בסוגיות הקיומיות הפוגשות את היהודי המודרני המעורה בעולם. הבנתו המעמיקה במסורת היהודית, בהגות הכללית ובטבע האנושי איפשרה לו להגיע לתובנות מדויקות וחדשניות באשר ליחסו של האדם לקב"ה, לעולם ולעצמו.

עוז וענווה מנתח ומנגיש את הגותו המרתקת במלוא היקפה, לרבות כתבים שבמשך שנים היו גנוזים באוצרו, ומעלה תובנות המאירות באור חדש גם את זמננו. בבואנו לעיין במחשבת הרב סולוביצ'יק, אנו יוצאים למסע מרגש ודרמטי, ממש כנפשו הסוערת של הרב עצמו.

הרב ראובן ציגלר הוא יו"ר המערכת של הוצאת קורן ירושלים, והמייסד והעורך הראשי של בית המדרש הווירטואלי של ישיבת הר עציון. במסגרת תפקידו כמנהל המחקר של ארכיון הרב סולוביצ'יק, הוא עמל שנים רבות על מאות כתבי היד שהותיר אחריו הרב סולוביצ'יק, ומתוכם ערך והכין לדפוס את סדרת "מאוצר הרב" בעברית ובאנגלית.

לעיין בספר, כולל תוכן העניינים, הקדמתו של הרב ליכטנשטיין זצ"ל ופרק לדוגמא

להזמנות 02-9937300


avo beitcha frontcover webאבוא ביתך: שאלות ותשובות בנושא זוגיות ומשפחה
מאת הרב דוד סתיו, והרב אברהם סתיו

מוסד המשפחה הוא אחד הצמתים הטעונים ביותר של המפגש בין ההלכה היהודית לחיים המודרניים. מחד, יציבות המשפחה וקדושתה הן מן הערכים המרכזיים ביהדות; מאידך, תהליכים חברתיים בעידן הנוכחי משפיעים באופן עמוק על המשפחה המערבית ומשנים מוסד זה ללא היכר.

הכרך ראשון בסדרת ספרי השו“ת אבוא ביתך מאת הרבנים דוד ואברהם סתיו מתמודד, התמודדות אמתית ונוקבת, עם המתח שבין ההלכה לתא המשפחתי בן זמננו, והשאלות המורכבות העולות ממנו: החל מן היחיד הקרוע בין נישואין לקריירה, דרך הזוג שמתלבט כיצד לעצב את החתונה וחיי האישות וכלה בקהילה שנקראת להגיב לתופעות המאתגרות את ערכי המשפחה המסורתיים.

כל אחד מפרקי הספר מוקדש לשאלה מרכזית, כשהוא בוחן באופן שיטתי ומקיף את שורשיה ההלכתיים, מן המקרא וספרות חז“ל ועד לדברי הפוסקים האחרונים. בסוף כל פרק מובאות באופן בהיר ותמציתי המסקנות העקרוניות וההנחיות המעשיות הנובעות מהן. לצד הכתיבה היסודית, הפסיקה ההלכתית של הספר מתאפיינת בהיכרות מעמיקה עם ההיבטים החברתיים והתרבותיים של המאה העשרים ואחת, וההבנה שלהיבטים אלו חשיבות עצומה במסגרת ההכרעה ההלכתית.

לעיין בתוכן העניינים, הקדמות, ופרק לדוגמא

להזמנות

 


 

 

RAL Kedushat Aviv 2D web250px 5765 Portrait of Moreinu HaRav Lichtensteinספר חדש
קדושת אביב
עיונים בקדושת הזמן והמקום

מהו אופי הקדושה? מה ההבדל בין קדושת השבת לקדושת יום טוב? מהי הזיקה בין קדושות ארץ ישראל, ירושלים, בית המקדש וקודש הקודשים? כיצד קדושה נוצרת וכיצד היא נעקרת?

"קדושת אביב" הוא יצירתו התורנית של הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל בתחום הקדושה. על יצירה זו עבד הרב בחייו והיא הושלמה לאחר פטירתו על פי כתבי יד והקלטות של שיעוריו בנושא זה.

הכין וערך: ש"י ליכטנשטיין. עורך משנה: חיים נבון. עם מפתח מקורות ומפתח נושאים.

הצצה לספר      לשיעורים מערב לימוד לרגל צאת הספר:  קבצי אודיו, קבצי וידיאו

 

לעיון בביקורת מפי הרב יואל קטן

לעיון בביקורת מפי הרב אברהם סתיו

לעיון בביקורת מפי הרב אליקים קרומביין

ניתן להזמין ישירות דרך משרד הישיבה בטלפון, 02-9937300, בדוא"ל,

או בתשלום מאובטח עם הטופס למטה.

 

תשלום מאובטח - קדושת אביב
להזמנה אנא מלאו את הטופס הבא. לאחר מכן תועברו לעמוד תשלום מאובטח. המחיר כולל משלוח.
שם מלא(*)
Invalid Input
דואל(*)
Invalid Input
טלפון נייד
Invalid Input
כתובת למשלוח(*)
נא למלא כתובת למשלוח, כולל רחוב, עיר ומיקוד.
אני רוכש ספר זה כמתנה - הוסף שם וכתובת
Invalid Input
נא לצרף מכתב זה עם המתנה
Invalid Input
מספר ספרים
Invalid Input
סך הכל 0.00 ILS
אני לא רובוט
Invalid Input

 

 

RAL musar aviv 2d250px 5765 Portrait of Moreinu HaRav Lichtensteinספר חדש
מוסר אביב
על מוסר, אמונה וחברה

האם היהדות מכירה במוסר שאינו תלוי בהלכה? מהו מקור האמונה? מהי משמעותה של מצוות השמיטה בימינו? "מיהו יהודי" ומהי מהותו של הליך הגיור? מהו הבסיס האידיאולוגי של ישיבות ההסדר ומהי מערכת היחסים הרצויה בין הדת והמדינה? מהו היחס בין האדם והטבע, ומה מקומה של ההיסטוריה בעולמה של תורה?

בנושאים אלה, ועוד רבים אחרים, עוסק ספרו של מו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל, מגדולי מרביצי התורה ואנשי הרוח בזמננו, וממעצבי האידיאולוגיה של שילוב בין עולם התורה וההלכה לבין חיי המעשה. הדברים נבחנים מנקודת מבטו של תלמיד חכם המעורה כולו בעולמה של תורה ובה בעת בחיי המציאות.

כדרכו, מנתח הרב ליכטנשטיין זצ"ל את הסוגיות השונות מתוך רוחב דעת, עומק ומקוריות, ומגלה בהן תובנות חדשות שכוחן יפה לא רק לשעה אלא לדורות. הצצה לספר   להזמנות

 

 

ניתן להזמין ישירות דרך משרד הישיבה גם בטלפון, 02-9937300

או בתשלום מאובטח עם הטופס למטה.

 

תשלום מאובטח - מוסר אביב
להזמנה אנא מלאו את הטופס הבא. לאחר מכן תועברו לעמוד תשלום מאובטח. המחיר כולל משלוח.
שם מלא(*)
Invalid Input
דואל(*)
Invalid Input
טלפון נייד
Invalid Input
כתובת למשלוח(*)
נא למלא כתובת למשלוח, כולל רחוב, עיר ומיקוד.
אני רוכש ספר זה כמתנה - הוסף שם וכתובת
Invalid Input
נא לצרף מכתב זה עם המתנה
Invalid Input
מספר ספרים
Invalid Input
סך הכל 0.00 ILS
אני לא רובוט
Invalid Input

 


MiBeitLaParochet ravraham stav

 מבית לפרוכת:
פשט, עיון ומשמעות בעבודת יום הכיפורים
מאת הרב אברהם סתיו (תלמיד הכולל)


ספר חדש (מהדורה שנייה) על סדר העבודה של כהן גדול ביום הכיפורים
הספר דן בצורה בהירה ומעמיקה בחלקים השונים של סדר העבודה ומנתח אותם מנקודות מבט ייחודיות: החל מפשטי המקראות, עבור דרך השאלות הלמדניות וכלה במשמעויות הרוחניות.
מאת הרב אברהם סתיו, מחבר ועורך של ספרים ומאמרים רבים בהלכה, עיון ומחשבה.
הרב אברהם סתיו למד בכולל ההלכה של 'מרכז הלכה והוראה' בראשות הרב יוסף צבי רימון ותלמידם של הרב ליכטנשטיין והרב בלומנצוייג.

איסוף עצמי במשרד הישיבה (40 ש"ח)
ניתן להזמין עם משלוח עבור 55 ש"ח, 2 עותקים ב105 ש"ח. להזמנות בתשלום מאובטח, הקליקו כאן. 
ניתן גם להתקשר למשרד 02-9937300 שלוחה 200 או לשלוח הזמנה באימייל michals@haretzion.org.il

 

 


 

ספר חדש מישיבת הר עציון: כרך האחרון בסדרת תורת עציון!!

Torat Etzion Bemidbar 3Dweb

תורת עציון: 
פשטות מתחדשים בפרשיות השבוע - במדבר

מאות שנים כתבו גדולי פרשני התורה מדרשים וביאורים מתוך עיון במבנה הפסוקים והפרשיות. תורת עציון ממשיך את מפעל הפרשנות ומציג את "הפשטות המתחדשים בכל יום" באמצעות מיזוג בין הדרכים העתיקות והכלים החדשים.

בכרך מופיעה פרשנות בת ימינו במיטבה, המבארת את עומק פרשיות התורה ומגלה לקורא הבנות חדשות ורבדים חדשים. תורת עציון נכתב בידי טובי המומחים לתנ"ך של ישיבת הר עציון שבגוש עציון העמלים בבית מדרש תוסס, חיוני ופורה המטביע את חותמו על העולם היהודי בעשורים האחרונים. על כל פרשה 4 5 מאמרים.

הכותבים: הרב אמנון בזק • הרב עזרא ביק • ראובן גפני • הרב יונתן גרוסמן • הרב תמיר גרנות • הרב חנוך וקסמן • הרב מנחם ליבטאג • הרב יעקב מדן • הרב מרדכי סבתו • הרב אלחנן סמט • הרב יאיר קאהן • הרב שמעון קליין • הרב יהודה ראק • הרבנית שרון רימון • הרב מאיר שפיגלמן

תוכן העניינים והקדמה

פרק לדוגמא 

מחיר השקה: 70 ש"ח בלבד כולל משלוח. 
להזמנות בתשלום מאובטח, מלאו את הטופס למטה.
מעדיפים בטלפון? חייגו 02-9937300 שלוחה 200.
 
קנו מעל 3 כרכים וקבלו הנחה נוספת!

 

TE 4 volumes

תשלום מאובטח - תורת עציון: במדבר ושאר הכרכים
להזמנה אנא מלאו את הטופס הבא. לאחר מכן תועברו לעמוד תשלום מאובטח. המחיר כולל משלוח.
שם מלא(*)
Invalid Input
דואל(*)
Invalid Input
טלפון נייד(*)
Invalid Input
כתובת למשלוח(*)
נא למלא כתובת למשלוח, כולל רחוב, עיר ומיקוד.
נא לפרט איזה כרך/כרכים לשלוח
Invalid Input
אני רוכש ספר זה כמתנה - הוסף שם וכתובת
Invalid Input
נא לצרף מכתב זה עם המתנה
Invalid Input
מספר ספרים
Invalid Input
סך הכל 0.00 ILS
אני לא רובוט
Invalid Input

 

TE Shemot 3D 218

תורת עציון: 
פשטות מתחדשים בפרשיות השבוע - שמות

מאות שנים כתבו גדולי פרשני התורה מדרשים וביאורים מתוך עיון במבנה הפסוקים והפרשיות. תורת עציון ממשיך את מפעל הפרשנות ומציג את "הפשטות המתחדשים בכל יום" באמצעות מיזוג בין הדרכים העתיקות והכלים החדשים.

בכרך מופיעה פרשנות בת ימינו במיטבה, המבארת את עומק פרשיות התורה ומגלה לקורא הבנות חדשות ורבדים חדשים. תורת עציון נכתב בידי טובי המומחים לתנ"ך של ישיבת הר עציון שבגוש עציון העמלים בבית מדרש תוסס, חיוני ופורה המטביע את חותמו על העולם היהודי בעשורים האחרונים. על כל פרשה 4 5 מאמרים.

הכותבים: ד"ר ברכי אליצור • הרב אמנון בזק • הרב עזרא ביק • הרב יואל בן-נון • הרב ברוך גיגי • הרב יונתן גרוסמן • הרב תמיר גרנות • הרב זאב וייטמן • הרב חנוך וקסמן • הרב מנחם ליבטאג • הרב משה ליכטנשטיין • הרב יעקב מדן • הרב אלחנן סמט • הרב יאיר קאהן הרב שמעון קליין • הרב יהודה ראק • הרבנית שרון רימון • הרב מאיר שפיגלמן

כוונתנו להשלים את הסדרה בע"ה בהמשך השנה. 

תוכן העניינים ופתח דבר

פרק לדוגמא

 


 

חוברת לפורים
לזכרו של יעקב דון הי"ד

DoreshTovLeAmo ChoveretPurim103x160

 והזמנות...


RChaimNavon BorchiNafshi160

ספר חדש פרי בית מדרש הוירטואלי מאת הרב חיים נבון
הספר מוביל את הקורא והלומד בבטחה ובמיומנות בשבילים המרכזיים של הלכות ברכות.
לפרטים נוספים...

 

 

 

 


Maamar Haflaa 160לזכרו של מו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל

בשעה טובה יצא ספר מאמרים של הכולל הגבוה "מאמר הפלאה", המוקדש לזכרו של מורנו הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל. הספר עוסק בענייני הפלאה במסכתות נדרים, נזיר ושבועות, ובו מאמרים מעמיקים של ראשי הישיבה, רבניה וחברי הכולל הגבוה. מלבד ליבון סוגיות יסוד בהפלאה, מוקדש שער לנושאי מחשבה ואגדה. מעבירי ולומדי הדף היומי יוכלו להעשיר את לימודם, ביסודות עמוקים ועקרוניים. מחיר השקה 40 ש"ח. לפרטים נוספים ולהזמנות: 02-9937300 שלוחה 0

 

 


RML NetiveiNevua160נתיבי נבואה - מבט אל ההפטרות

ספר חדש מאת ראש הישיבה הרב משה ליכנטשטיין

מידי שבת בשבת ההפטרות מביאות לפנינו נבואות הנוגעות בשאלות היסוד של חיינו הדתיים והלאומיים. לעיתים נדמה למתפלל וללומד שההפטרות והנבואות הללו חוזרות על עצמן, אך בעיון מדוקדק יתגלה שכל הפטרה זווית ראייה יחודית משלה. בעזרת לימוד עיוני וניתוח פרשני חושף הרב משה ליכטנשטיין עולם של מסרים רוחניים הצפים ועולים מפסוקי ההפטרות.

לעיין בתוכן העניינים ובפתח הספר, לחצו כאן.

 

להזמנות 02-9937300 שלוחה 200

ערב השקת הספר - עם הרב משה ליכטנשטיין, הרב שלמה סובול, הרב יהודה טרופר והרב אמנון בזק, התקיים בבית הכנסת "שערי יונה מנחם" במודיעין בכ"ה בתשרי תשע"ו.  הקשיבו לתכנית!!

 


TE DEVARIM 160

תורת עציון: 
פשטות מתחדשים בפרשיות השבוע - דברים

מאות שנים כתבו גדולי פרשני התורה מדרשים וביאורים מתוך עיון במבנה הפסוקים והפרשיות. תורת עציון ממשיך את מפעל הפרשנות ומציג את "הפשטות המתחדשים בכל יום" באמצעות מיזוג בין הדרכים העתיקות והכלים החדשים.

בכרך מופיעה פרשנות בת ימינו במיטבה, המבארת את עומק פרשיות התורה ומגלה לקורא הבנות חדשות ורבדים חדשים. תורת עציון נכתב בידי טובי המומחים לתנ"ך של ישיבת הר עציון שבגוש עציון העמלים בבית מדרש תוסס, חיוני ופורה המטביע את חותמו על העולם היהודי בעשורים האחרונים. על כל פרשה 4 5 מאמרים.

הכותבים: הרב אמנון בזק • הרב עזרא ביק • הרב יואל בן-נון • הרב יונתן גרוסמן • הרב תמיר גרנות • הרב חנוך ווקסמן • הרב מנחם ליבטאג • הרב יעקב מדן • הרב מרדכי סבתו • הרב אלחנן סמט • הרב יונתן פיינטוך • הרב יאיר קאהן • הרב אליקים קרומביין • הרב יהודה ראק • הרבנית שרון רימון • הרב מאיר שפיגלמן

תוכן העניינים ופתח דבר

פרק לדוגמא

 

 

TE-VAYIKRA-cover160

תורת עציון: 
פשטות מתחדשים בפרשיות השבוע - ויקרא

מאות שנים כתבו גדולי פרשני התורה מדרשים וביאורים מתוך עיון במבנה הפסוקים והפרשיות. תורת עציון ממשיך את מפעל הפרשנות ומציג את "הפשטות המתחדשים בכל יום" באמצעות מיזוג בין הדרכים העתיקות והכלים החדשים.

בכרך מופיעה פרשנות בת ימינו במיטבה, המבארת את עומק פרשיות התורה ומגלה לקורא הבנות חדשות ורבדים חדשים. תורת עציון נכתב בידי טובי המומחים לתנ"ך של ישיבת הר עציון שבגוש עציון העמלים בבית מדרש תוסס, חיוני ופורה המטביע את חותמו על העולם היהודי בעשורים האחרונים. על כל פרשה 4 5 מאמרים.

בין הכותבים: הרב איתמר אלדר • הרב אמנון בזק • הרב יואל בן-נון • הרב ברוך גיגי • הרב יונתן גרוסמן • הרב תמיר גרנות • הרב משה ליכטנשטיין • הרב מרדכי סבתו • הרב אלחנן סמט • הרבנית שרון רימון. 

ספר מעולה על החומש הכי קשה, המתאים גם ל"בעלי בתים" וגם לתלמידי ישיבות ומדרשות. 

תוכן העניינים ופתח דבר

פרק לדוגמא

 

TE-Bereishit
תורת עציון:
פשטות מתחדשים בפרשיות השבוע - בראשית

לעיין בתוכן הספר

להזמנות במחיר השקה
  

 

 

 

 

rymedan-ki karov160ספר מאת ראש הישיבה הרב יעקב מדן

כי קרוב אליך: לשון מקרא ולשון חכמים - בראשית

הוצאת ידיעות ספרים

להזמנות במחיר השקה

לפרטים נוספים...

 

 

 

160rym-ki karov eleicha shemotספר מאת ראש הישיבה הרב יעקב מדן

כי קרוב אליך: לשון מקרא ולשון חכמים - שמות

הוצאת ידיעות ספרים

להזמנות במחיר השקה

לפרטים נוספים...

 

 

 

לפרטים נוספים...

 

mah ahavti toratekha frontcover webלרגל מלאות מ״ה שנים להקמתה של ישיבת הר עציון מבקש קובץ מאמרים זה, שנכתב על ידי רבני הישיבה ובוגריה, לפתוח צוהר לעולמה התורני של הישיבה ולמשנתם הרעיונית של ראשיה ומעצבי דרכה. הספר כולל גם שער של מאמרים באנגלית. מאמרי הספר מייצגים בזעיר אנפין מגוון מן הנושאים הנלמדים בבית המדרש בעיון ובהעמקה בתחומי הגמרא, התנ"ך, ההלכה והמחשבה, תוך ניסיון לגעת בחלק משאלות היסוד בתחומים אלו.
עורכים: יצחק ש' רקנטי, שאול ברט וראובן ציגלר.

הקדמה ותוכן העניינים

להזמנות

 

 

 

 

 

Minchat Aviv

מנחת אביב – חידושים ועיונים בש"ס

הרב אהרן ליכטנשטיין

עורך: הרב אליקים קרומביין

659 עמ', בהוצאת "מגיד" וישיבת הר עציון, תשע"ד

קיבוץ חידושיו של הרב ליכטנשטיין מראה את דרכו בלמדנות ובניתוח סוגיות אנליטי, וגם חושף טפח מעולמו ההגותי והרגשי. תוכן העניינים

לקרוא הקדמה

לקרוא פרק

לקרוא ביקורת מאת הרב ד"ר אביעד הכהן

במשרד הישיבה במחיר מיוחד! תתקשרו 02-9937300 שלוחה 200 

 

 

Bik18 160

ספר שני מאת הרב עזרא ביק!

תפילת שמונה עשרה ויסודות האמונה

שלוש פעמים ביום אומרים יהודים בכל העולם שמונה עשרה ברכות עתיקות, ולמרות זאת רב הנסתר בהן על הנגלה.
הרב עזרא ביק, מחבר רב המכר י"ג מידות של רחמים, מגלה לקורא את המקור של כל ברכה ומסביר את יסודות האמונה המסתתרים מאחוריה מתוך עיון בתנ"ך ובחז"ל. הספר תפילת שמונה עשרה ויסודות האמונה חושף את תפיסת העולם של חז"ל שהכתיבה את הברכות, ונותן למתפלל מבט חדש בתפילה. בואו לקרוא פרק

ניתן לקנות דרך משרד הישיבה במחיר מיוחד! תתקשרו היום 02-9937300 שלוחה 200

 

rabazak-shmuelbet-frontcover160ספר חדש - שני בסדרה - מאת הרב אמנון בזק.

מלכות דוד ודמותו רבת הפנים של מכונן השושלת המשיחית נפרסת לקורא במלא עצמתה ומורכבותה בספר שמואל ב'.
הרב אמנון בזק מגולל בהרחבה כמה מן הסיפורים הדרמטיים ביותר בתנ"ך על ידי ניתוח וביאור מרענן המאיר את הפסוקים באור חדש. הסיפורים המפורסמים זוכים לעיון מחודש המגלה לקורא מסרים נסתרים ורבדים חדשים המחדדים את עוצמת הסיפורים ואת הרלוונטיות שלהם גם לימינו.
הרב אמנון בזק הוא ר"מ בישיבת הר עציון, מרצה לתנ"ך במכללת הרצוג, מחבר רב המכר 'עד היום הזה – שאלות יסוד בלימוד התנ"ך' ו'שמואל א' מלך בישראל'. בואו לקרוא פרק

ניתן לקנות דרך משרד הישיבה במחיר מיוחד! תתקשרו היום 02-9937300 שלוחה 200

beer miryam pesach160

 החמישי בסדרת "באר מרים"!

 

הסדרה לחגים באר מרים, מפירות בית המדרש של ישיבת הר-עציון, אמורה למלא חלל כלשהו - חלל מתהווה בארון הספרים בכל עת עם הזמן המתחדש. סדרה זו מנסה לעצב קנקן חדש ליין הישן והטוב של תורת ה' ופרשנותה, של הגותם העשירה של חז"ל ושל מסורת ההלכה ומנהגי אבותינו בחג ועל החג. היא חפצה להגיש לקורא ניתוחי עומק על משמעות החג בתורה, בתפילה, בהלכה ובמנהג, אולם בה בעת היא חותרת לנגישות קלה וידידותית אל התכנים שהיא מציגה לפני הקורא.

שמות חג הפסח, ובצירוף לו חג המצות, ושניהם כחג אחד, הוא ראש וראשון לחגים כולם. זהותנו כיהודים, כעם ישראל וכעמו של ה' נולדה בחג זה, וכך גם ייעודנו לתקן עולם במלכות ה' ותחילת הליכתנו אל ארץ אבותינו. בנוסף, חג הפסח הוא גם חג המשפחה, המביא לידי ביטוי את הקשר שבין ההורים וילדיהם בהעברת שושלת המסורת. בכל הנושאים האלו, ועוד רבים, עוסק הכרך שלפניכם. מתוך הקדמתו של העורך הראשי - הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון

לקרוא את ההקדמה במלואה               לרשימת הפרקים וכותביהם

מחיר קטלוגי: 118 ש"ח / מחיר מיוחד לבוגרי הישיבה: 70 ש"ח בלבד!

(לא כולל משלוח; עד שני ספרים בעלות 15 ₪)

 

הספר הרביעי בסדרת "באר מרים". ספר זה מצטרף לבאר מרים - ראש השנה, להשלים את סדרת ימים הנוראים.  תכניו ומטרותיו של יום הכיפורים, הקדוש שבמועדי ה', עוסקים בתשובה על החטא, הכפרה עליו והטהרה ממנו העמידה לפני ה'. בנושאים אלו ורבים אחרים עוסק הכרך שלפניכם של סדרת באר מרים, מפירות בית המדרש של ישיבת הר עציון. פרק לדוגמא

לפרטים נוספים

 

 

 

על אף שחג החנוכה אינו מוזכר במקרא, שורשיו נטועים בימי ראשית בית המקדש השני, ואף קודם לכן - בימי הבית הראשון ובבריאת העולם. האפלה המשמימה והקרה האופפת אותנו בעיצומם של ימי החורף מוארת באור היקרות של נרות החנוכה, המאיר לנו את גבורתם של החשמונאים ואת יד ה' החזקה, הטובה והרחומה. בכל הנושאים האלו, ועוד רבים, עוסק הכרך שלפניכם. 

 

מתוך הקדמתו של העורך הראשי - הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון, גוש עציון

להוריד תוכן והקדמה

 

הספר הינו כרך שלישי בסדרת "באר מרים" – סדרת ספרים לחגים מביהמ"ד של ישיבת הר עציון. סדרה זו, מפירות בית המדרש של ישיבת הר עציון, אמורה למלא חלל כלשהו – חלל המתהווה בארון הספרים בכל עת עם הזמן המתחדש. סדרה זו מנסה לעצב קנקן חדש ליין הישן והטוב של תורת ה' ופרשנותה, של הגותם העשירה של חז"ל ושל מסורת ההלכה ומנהגי אבותינו בחג ועל החג. היא חפצה להגיש לקורא ניתוחי עומק על משמעות החג בתורה, בתפילה, בהלכה ובמנהג, אולם בה בעת היא חותרת לנגישות קלה וידידותית אל התכנים שהיא מציגה לפני הקורא.

 לפרטים נוספים

 

rosh-beer_miryam114x165ראש השנה, ספר הראשון בסדרת "באר מרים". הסדרה לחגים באר מרים, מפירות בית המדרש של ישיבת הר-עציון, אמורה למלא חלל כלשהו - חלל המתהווה בארון הספרים בכל עת עם הזמן המתחדש.

סדרה זו מנסה לעצב קנקן חדש ליין הישן והטוב של תורת ה' ופרשנותה, של הגותם העשירה של חז"ל ושל מסורת ההלכה ומנהגי אבותינו בחג ועל החג. היא חפצה להגיש לקורא ניתוחי עומק על משמעות החג בתורה, בתפילה, בהלכה ובמנהג, אולם בה בעת היא חותרת לנגישות קלה וידידותית אל התכנים שהיא מציגה לפני הקורא.

 הכרך הראשון בסדרה עוסק בראש השנה.המקרא מגדיר את ראש השנה כ"יום (זכרון) תרועה", ותו לא. בלשון חכמים הוא הפך ל"יום הזיכרון", וכיום הוא מצוין כיום המלכת ה' וכיום בריאת האדם. יום קדוש זה גם מזוהה בתודעתנו כיום המשפט על מעשינו כאומה וכיחידים, והוא הפותח את עשרת ימי התשובה. בכל הנושאים האלו, ועוד רבים, עוסק הספר היוצא בימים אלה. לפרטים נוספים

beer miryam-shavuot-web

 

הספר עוסק בחג השבועות, במקורות היהודיים העתיקים, במהות החג במקרא, על לימוד תורה בימינו, משמעות ספירת העומר, מגילת רות ועוד. הספר הינו כרך שני בסדרת "באר מרים" – סדרת ספרים לחגים מביהמ"ד של ישיבת הר עציון. לפרטים נוספים

 

 

 

 

 

EtRazon 3D-iconספר חדש מאת הרב יהודה עמיטל זצ"ל
לפרטים...

 עת רצון בתקשורת

 רב שיח אודות הספר:
ד“ר יצחק ברנד משוחח עם הרב יואל עמיטל, הרב אמנון בזק והרב שלמה ישי

rya-leovdecha-fcover-webלעבדך באמת לדמותו ולדרכו של הרב יהודה עמיטל. ספר חדש זה מכנס יחד קרוב לשבעים מאמרים שנכתבו על ידי מגוון אישים, השופכים אור על דמותו המורכבת והייחודית של הרב יהודה עמיטל, ראש ישיבת ההסדר הר עציון, מנהיג ציבור, הוגה דעות מקורי ומתווה דרך בציונות הדתית. הספר מחולק למספר קבצים שונים, המתייחסים לפנים שונות בדמותו, בדרכו, ובפעילותו של הרב עמיטל: דמותו בעיני בני המשפחה; פעילותו כראש ישיבת הר עציון; דרכו הלמדנית, החינוכית וההלכתית; דמותו הציבורית והממלכתית; ואישיותו כפי שהצטיירה בעיני חבריו לשכונת גבעת מרדכי בירושלים. באמצעות מאמרים אלו ניתן לא רק ללמוד על אודות הרב עמיטל, אלא גם, ובעיקר, ללמוד מדמותו וממשנתו. העורכים: ראובן ציגלר וראובן גפני. לפרטים

 

mevakshei_panecha160x160מבקשי פניך, שיחות עם הרב אהרן ליכטנשטיין, מאת הרב חיים סבתו. השיחות שבספר מפגישות בין העולמות וההשקפות של הרב חיים סבתו והרב אהרן ליכטנשטיין במתינות ובעומק המאפיינים מפגש כן בין תלמידי חכמים אמתיים. המרחבים התרבותיים והאינטלקטואליים שעליהם חולש הדיון בספר הם עצומים ומלאי הוד והדר. הצד היהודי-תורני דר בהרמוניה מופלאה עם תכנים אוניברסאליים, באופן שרק ענקי רוח הנוגעים בשני הקצוות יכולים להכיל. זווית ראייתו של הרב ליכטנשטיין, חתנו ותלמידו של הרב י"ד סולובייצ'יק, שעלה מארה"ב בבגרותו ושעולמו הדתי מיוסד על מסורת בריסק שבליטא, פוגשת את השקפותיו של הרב סבתו, שעלה מקהיר בילדותו, ושעולמו הדתי נעוץ במסורת חלבּ שבסוריה ובישיבות הארצישראליות. לפרטים

  hed8cover

עיינו בארכיון "הד עציון"

Hed torah8-cover


 ספר חדש 

rdwolf-minha vezevach-web

לפרטים נוספים


shmuel-rabazak-web

ספר חדש מאת הרב אמנון בזק!

ניתן לקנות דרך משרד הישיבה 
במחיר מיוחד!

תתקשרו היום 02-9937300

אתם מוזמנים לשני ערבי השקה!

לפרטים נוספים על הספר...


  ester - rav yonatan grossman 

ספר חדש מאת הרב יונתן גרוסמן! 


  hi-sichati-web ad hayom hazeh-web160

 

עד היום הזה - שאלות יסוד

היא שיחתי - על דרך לימוד התנ"ך

לפרטים נוספים


 

שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין - סט שלם של 8 כרכים

160 ש"ח בלי משלוח, 200 ש"ח כולל משלוח

 


dafkesher-webדף קשר הוא העלון השבועי של הישיבה, המופץ לתלמידי הישיבה ונשלח לתלמידים אף בתקופת שירותם בצה"ל. בכל שבוע, מוציאה הישיבה לאור "דף קשר", המכיל כששה עמודים, ובו מבחר מפרי עטם של רבני הישיבה ותלמידיה: מאמרים, שירים, פרוזות וסיפורים. חלק מרכזי של דף הקשר הוא מדורי ה"חדשות מהישיבה" וה"דו"ח מהשטח", המעדכנים את התלמידים שבצבא על המתרחש בישיבה, ואת התלמידים שבישיבה על הקורה לחבריהם שבצבא. ללא ספק, "דף קשר" תורם תרומה חשובה לקשר הרציף שבין הישיבה לבין תלמידיה בתקופת שירותם בצה"ל.

עד היום יצאו לאור כ-1250 דפי קשר, מדי שבוע בשבוע. דפים אלו נכרכו בשמונה כרכי "ספר דף קשר" שיצאו לאור עד עתה, ואף יצאו לאור בתקליטור המכיל גם מפתח מפורט ותוכנת חיפוש משוכללת. במקביל למהדורה המודפסת, קיימת ל"דף קשר" גם מהדורת אינטרנט וירטואלית, המתעדכנת מדי שבוע. כתובת האתר: www.etzion.org.il/dk . באתר זה ניתן גם לעשות מנוי חינם על המהדורה הוירטואלית של "דף קשר", ולקבל את העלון מדי שבוע לתיבת הדואר האלקטרוני.

 

alon-shvut160עלון שבות הוא עלון דו-שנתי, המכיל מבחר ממאמריהם של רבני הישיבה ותלמידיה בנושאי גמרא, מחשבה ותנ"ך. מאז יוסד, תפס לעצמו "עלון שבות" מקום נכבד בין עלוני הישיבות השונות, בשל הרמה הגבוהה של המאמרים המתפרסים בו. עד כה יצאו לאור 176 עלוני-שבות, ועוד היד נטויה. ניתן לעשות מנוי על "עלון שבות", תמורת דמי משלוח בלבד. לשם כך, יש לצלצל למשרד הישיבה, טל' 02-9937300, שלוחה 0. הכרך האחרון נמצא באתר שלנו, תהנו!

 

התחדשות לימוד התנ"ך בדורנו בעולם הישיבות הדתי-לאומי, שיש המכנים אותה "מהפכת התנ"ך", החלה עם הקמתה של ישיבת הר עציון. עד היום, הישיבה ומכללת הרצוג הסמוכה לה, מהוות מוקד עולמי מרכזי ללימוד תנ"ך, המשלב מסורתיות וחדשנות. בישיבה התפתחה גישה ייחודית ללימוד תנ"ך, המדגישה את הניסיון לברר את פשט הכתובים כפי שהוא נראה למעיין בן-דורנו, וזאת תוך הסתייעות בכלים היסטוריים וספרותיים. מתברר, שדווקא מתוך לימוד הפשט באופן כזה מוארים אף מדרשי האגדה באור חדש. כחלק מנשיאת דגל לימוד התנ"ך ע"י הישיבה והמכללה, מוציאה המכללה לאור את ביטאון מגדים, המשמש במה מרכזית לעיסוק בתנ"ך בציבור הדתי-לאומי. ב-51 הגיליונות מאז שנוסד, הפך ביטאון "מגדים" לביטאון הציוני-דתי החשוב ביותר בענייני התנ"ך, לשונו ופרשנותו. לאתר כתב-העת "מגדים", לחץ כאן.

 

בוגרי הישיבה מוצאים מקום מרכזי בכל מערכות החיים במדינה: במדע ובאקדמיה, בצבא ובהתיישבות, במשק, בכלכלה, ברפואה, בחברה ובחינוך. הקשר העמוק בין התלמידים לבית הישיבה נמשך גם לאחר סיום שנות הלימודים. פעילותו הענפה של ארגון בוגרי הר עציון היא אחד הביטויים לתחושת השייכות המתמדת עם עולמה של הישיבה ודרכה. גולת הכותרת של פעילות ארגון הבוגרים היא הוצאתו לאור של עלון שבות בוגרים, המכיל קובץ מאמרים ושיחות מראשי הישיבה, רבניה ובוגריה.

 

megadim160netuim160הוצאת תבונות היא הוצאת הספרים של מכללת הרצוג להכשרת מורים, הפועלת ליד הישיבה. נוסף על כתב העת מגדים, העוסק במקרא ובפירושו, מוציאה לאור הוצאת תבונות עוד שני כתבי עת: נטועים - כתב עת לענייני התורה שבעל-פה, ו על אתר - ביטאון לענייני ארץ ישראל במקורות.

 

בשנים האחרונות, ניכרת בעולם החינוך הציוני-דתי תופעה חדשה - תופעת ה"התחברות". הרב יהודה עמיטל זצ"ל עסק בהתמודדות עם תופעה זו. בספרון זה, בין התחברות למחויבות, המכנס את שיחותיו של ראש הישיבה בנושא תופעת ה"התחברות", מתווה הרב דרך חינוכית להתמודדות עם ה"התחברות", ומציע כתחליף לה את המחוייבות להלכה ואת הנאמנות לעולם היהדות.

 

שישים שנה לאחר שואת יהודי אירופה, העיסוק ההגותי והקיומי בה הולך ומתגבר. בהקשר זה, ישנו משקל מיוחד לדבריהם של אנשי רוח שחוו את אימי השואה מכלי ראשון. הרב יהודה עמיטל זצ"ל, ראש ישיבת הר עציון, היה ניצול שואה, ובמשך השנים הארוכות של פעילותו החינוכית והציבורית הוא ייחד מאמץ חינוכי ואינטלקטואלי כביר להתמודדות עם השואה והשלכותיה. עמידתו של הרב עמיטל לנוכח זיכרון השואה מתייחדת באותנטיות, בכנות ובתעוזה. ספרו עולם בנוי וחרב ובנוי מנתח את עמדותיו המקוריות של הרב עמיטל, ומציג לקורא התמודדות ישרה וכואבת של הוגה בן זמננו עם האירוע הנורא ביותר בהיסטוריה האנושית. משה מיה, מחבר הספר, למד בישיבות הנגב ושעלבים, הוא בוגר המחלקה לתולדות ישראל באוניברסיטת בר אילן ותלמיד בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת חיפה. משה מיה מתגורר במצפה הושעיה ומלמד באולפנית בטבריה ובישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע. הספר יצא לאור במסגרת סדרת "הגיונות" של הוצאת "תבונות".

 

רסיסי טל, חידושים, ביאורים ובירורים בעניינים שונים בהלכה, מאת ראש הישיבה הרב יהודה עמיטל זצ"ל.

 

בספר והארץ נתן לבני אדם מרוכזות 20 שיחות הממצות את תורתו ההגותית והחינוכית של הרב עמיטל זצ"ל. הרב עמיטל מדגיש את המימד האנושי של ההתנהגות האישית, ועומד על המתח בין התחברות אישית למחוייבות. הוא מדגיש את המוסר הטבעי ואת הצורך בכנות ויושר בעבודת ה', בלא החצנה מלאכותית. הוא גם נותן מקום חשוב מאוד לנורמליות, בחייו של יהודי שומר תורה ומצוות.

 

באמונתו, סיפורו של הרב יהודה עמיטל, מאת אלישיב רייכנר.  גיבור הספר באמונתו הוא יהודה קליין ששרד את מחנות העבודה בהונגריה, שנותר יחיד לפליטה ממשפחתו ושהפך לימים לרב יהודה עמיטל - מחנך דגול וראש ישיבת "הר עציון", מנהיג ציבור ושר בממשלת ישראל. סיפור חייו הוא סיפור של שואה ותקומה, של חורבן וגאולה, של עץ יבש שחזר ופרח. לעוד פרטים

 

מאז שהגיע לישיבה, בשנת תשל"א, מעביר הרב ליכטנשטיין שיעורי גמרא בישיבה בנושאים שונים מדי יום ביומו. לשיעורי הרב ליכטנשטיין יצא בעולם התורה שם של שיעורים מעמיקים, מקיפים ומסודרים במיוחד. לאור זאת, החליטו כמה מתלמידי הישיבה להתחיל להוציא לאור את קובץ שיעוריו. בשנת תש"ס יצא לאור ספר השיעורים הראשון, שעסק במסכת טהרות, שכן מסכת זו עוסקת בנושאים שבדרך כלל אין מתעסקים בהם בעולם הישיבות. בהמשך, יצאו לאור ספרי שיעוריו של הרב על מסכת זבחים, על קונטרס "דינא דגרמי" לרמב"ן ועל מסכת בבא-מציעא. כעת מצויים בשלבים שונים של ההוצאה לאור ספרי הרב ליכטנשטיין על מסכת ברכות ועל מסכת קידושין.

 

באור פניך יהלכון. אוסף שיחות המציג את תפיסת האדם של הרב ליכטנשטיין: מה מעמדו, מה ייעודו ומהם תפקידיו וערכיו. הספר נע מן הנצח אל ההווה, ומציג בפנינו עמדה מגובשת לגבי חיי האדם בכל עת, ולגבי חיינו כאן ועכשיו. תפיסת עולמו של הרב ליכטנשטיין ממוקדת סביב המחויבות לעבודת ה', לצד ההכרה במגוון הדרכים המשרתות מטרה זו.

 

על לב אהרן, אמרות והגיונות, לקוטות ופרפראות מתורת מו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין. נערך ע"י אביעד הכהן.

מידת הביטחון, שיחה שניתנה בעקבות מלחמת יום הכיפורים, מאת הרב אהרן ליכטנשטיין

 

ציר וצאן, מאת הרב משה ליכטנשטיין. ספר זה דן ביחסים בין משה ובני ישראל במצרים ובמדבר, תוך כדי פיתוח דרך הדרש למקרא. הנהגתו של משה את העם מוצגת בפני הקורא כמכלול שלם, העוקב אחר התמודדותו של משה עם אתגרי המנהיגות מן המאבק במצרים ועד לברכה בערבות מואב. בבסיס הספר עומדות התפיסה שהתורה היא תורת האדם, שבמוקדה עומדים נפתולי האדם עם אלוהיו ועם עצמו, והתובנה שניתוח מערכות היחסים הללו מעשיר את עולמנו הרוחני ואת רגישותנו הדתית.

 

 

דוד ובת שבע, החטא, העונש והתיקון, מאת הרב יעקב מדן. דרכו הייחודית של הרב מדן מתייחסת אל דוד כאבי המלכות האהוב על ה'. ועם זאת אינה מתעלמת מתוכחות הנביא ומעדות פשט המקרא. תובענות מוסרית, רגישות פסיכולוגית ורקע צבאי וגאופוליטי נשזרים למארג אחד, שהבריח התיכון בו הוא אמונה רבת עצמה בה', בעמו ובבחיריו.

 

 

תקווה ממעמקים, עיון במגילת רות, מאת הרב יעקב מדן. מדוע שבה נעמי ערירית לשדות בית לחם? כיצד נספחה רות המואבייה לעם ישראל ומהו טיב גיורה? מדוע דווקא מזיווגם של רות ובועז הנצה מלכות ישראל? ומדוע נפגשו דווקא בגורן ובאישון לילה? הספר מציע תשובות מפתיעות תוך מסע מרתק, מקראי, היסטורי, רעיוני והלכתי.

 

 

דניאל – גלות והתגלות, מאת הרב יעקב מדן. המסרים הגנוזים בספר דניאל נושאים בשורה רוחנית רעננה ורלוונטית. עם זאת, למרבה הצער, נשאר ספר זה חתום בפני הציבור הרחב עקב לשונו הארמית וסגנונו צופן הסוד. בספר זה פורס הרב יעקב מדן בפני הקורא את צפונותיו של ספר דניאל בשפה ברורה ובלשון קולחת. הספר נכתב לזכרו של סגן דניאל מנדל הי"ד.

אחת התוכניות הפורחות בישיבה היא תוכנית לימוד הבקיאות. מרכז תוכנית זו הוא הרב אליקים קרומביין, המפרסם דפי שאלות ודפי הרחבה בעיון לדפים הנלמדים בבקיאות. עד כה, יצאו לאור שני ספרים המקבצים את דפי השאלות -  שואל כעניין על מסכתות קידושין וגיטין. ספרים אלו עשויים לעזור למבקש ללמוד גמרא ברמה גבוהה שלא במסגרת ישיבתית.

 

בשנת השמיטה תשס"א הוציא הרב יוסף-צבי רימון, ר"מ בישיבת הר עציון, ספר הלכה ממקורה - הלכות השמיטה. הספר עוסק בשאלות הנוגעות הלכה למעשה לשנת השמיטה, ומבאר את הפסיקה ההלכתית החל מן המקורות בתורה ובתלמוד, דרך רבותינו הראשונים והאחרונים ועד לפוסקי דורנו. ההלכות מבוססות בעיקר על דברי מרן הרב קוק והחזון איש זצ"ל. לשונו של הספר בהירה ומובנת, ומתאימה גם למי שטרם עסק בנושאים אלו. סגנונו המיוחד של הספר - "מן המקורות ועד להלכה למעשה" - הופך אותו לחיוני הן לבני ישיבות והן לבעלי בתים. הספר כולל גם את דיני שמיטת הכספים והפרוזבול, קיצור הלכות המפרט בקצרה את ההלכה למעשה, מפתח מפורט, לוחות קדושת שביעית וספיחים ועוד. הספר יצא בהוצאת ישיבת הר עציון וספריית מגיד. ספר זה גם תורגם לשפה האנגלית. במקביל לספר, יצאו שני ספרי לימוד בהלכות שמיטה, ספר אחד מתאים לגילאי היסודי, וספר שני מתאים לגילאי התיכון, הספרים מקיפים את הלכות שמיטה מן המקורות ועד להלכה למעשה.

 

הרב שלמה לוי עומד בראש כולל ההלכה בישיבה מזה שנים רבות. בשנת תשס"ג הוציא הרב לאור את ספר שערי אורה, העוסק בפרוטרוט בדיני הנידה, הטבילה והטהרה. מחד - הספר יורד לפרטי ההלכות, והוא אף מכיל תקציר הלכות ומפתח מפורט; מאידך - הספר מפרט את השתלשלות ההלכה מהגמרא והראשונים, דרך פסקי השולחן-ערוך והרמ"א ועד לאחרוני האחרונים. כך, מתאים הספר לכל מי שרוצה להעמיק וללמוד בעיון את דיני הנידה והטהרה, אך אין בידיו די זמן פנוי כדי להתעמק בעצמו בהבנת השולחן-ערוך ונושאי כליו.

 

בספר שיעורי הלכות שבת, של הרב יוסף-צבי רימון, נעשה ניסיון לתת מענה לקשיים בלימוד ההלכה. בספר מובאים כל המקורות המרכזיים של מצוות העשה השבתיות, החל מן הגמרא, דרך הראשונים והשולחן ערוך ועד לפוסקי דורנו, בספרות השו"ת ובספרי ההלכה, ולהלכה ולמעשה. כך, דן הספר בכניסת השבת וביציאתה, בהדלקת הנרות, בקידוש, בשלוש סעודות השבת והבדלה. לספר שני חלקים - ספר מקורות וספר לימוד. דפי המקורות עשויים בצורה תבניתית, המאפשרת לימוד בהיר ומסודר. המקורות מובאים בצבעים שונים בהתאם לתקופה של כל מקור. ספר הלימוד מנוסח בצורה בהירה וברורה, המאפשרת לכל אחד ללמוד את הלכות מצוות העשה של השבת - מהמקורות ועד להלכה למעשה.

 

מנחה טהורה, מאת הרב דניאל וולף. כהמשך מספר הקודם מנחה לאהרן - נושאים יסודיים בסדר נשים, מטופל סוגיות יסוד אבל הפעם בסדר טהרות. הספר הוא מסודר וערוך לפי נושאים ונותן פתח לעולם חדש בכל נושאי טהרות. הספר ברור ומסודר להפליא ומהוה פתח לעולם חדש זה. גם למדנים עם היכרות יותר מעמיקה של הנושא ימצאו בו פנינים וחידושים רבים. יש אפילו טיפול בכמה סוגיות הלכה למעשה - ביקורי כוהנים לאתרים בפולין וטיסה מעל בתי קברות.

 

נקודת פתיחה - עיונים קצרים בפשוטה של פרשת השבוע , מאת הרב אמנון בזק. בספר נכללים דברים שנכתבו במסגרת המדור 'נקודת פתיחה' בעלון השבועי 'שבת בשבתו', בשנים תשס"ג-תשס"ה. את העיונים מאפיינת גישת הלימוד על פי פשוטו של מקרא, תוך שימוש בכלים ספרותיים מגוונים. הספר יצא לאור על ידי מכון 'צומת', וניתן לרוכשו על ידי חיוג למספר הטלפון - 02-9932111.

 

מקבילות נפגשות - מקבילות ספרותיות בספר שמואל. הספר עוסק באחת התופעות הספרותיות המעניינות בתנ"ך: בתיאור אירוע מסוים, המקרא רומז לסיפור קודם באמצעות מקבילות תוכניות ולשוניות, ובדרך זו נלמדים מסרים חשובים להבנת משמעות הסיפור. בספר מנתח הרב אמנון בזק את ספר שמואל באמצעות כלי פרשני זה, וחושף רבדים חדשים ועשירים בהבנת הכתובים. פרק הסיום של הספר דן בשאלה המתודית העקרונית: כיצד מזהים מקבילה ספרותית, ובאיזו דרך ניתן לעמוד על משמעותה.

 

י"ג מידות של רחמים, מאת הרב עזרא ביק. עשרה שיעורים על קיום האדם. שיעורים אלו הועברו במשך שנים רבות בחודשי אלול בפני קבוצות שונות של תלמידים בישיבת הר עציון. הספר הזה הוא פרי מובהק של 'מתלמידי יותר מבכולם', במשך כל תהליך יצירתו, וכל קורא שיש לו מה לשאול, להוסיף, להעיר או להאיר, מתבקש לכתוב אלינו להמשך ליבון הנושאים.

 

מאמר יבמין על מסכת יבמות. מאמר הזבח על מסכת זבחים ומסכת חולין. קבצי חידושי תורה שהתלבנו בחבורת הכולל הגבוה לעיון בישיבת הר עציון.

אסתר: מגילת סתרים, מאת ד"ר יונתן גרוסמן. בכל סיפורי התנ"ך ישנם מסרים החבויים מתחת לפני השטח, אולם דומה שאין עוד ספר בתנ"ך כמגילת אסתר, בו רב הנסתר על הנגלה. ייחודה של המגילה בא לידי ביטוי בהיקף ההסתרות ובמיוחד במה שהן מבקשות להסתיר. רמזים שהוצפנו בתוך הפסוקים, לוקחים את הקורא למסע בין ספרי התנ"ך, וחושפים מגילת סתרים המספרת סיפור שמעולם לא סופר. ביד אמן חושף הרב גרוסמן את המסתתר בתוך הפסוקים של מגילת אסתר ומגלה לקורא מציאות נעלמה.

שמואל א' - מלך בישראל, מאת הרב אמנון בזק. 

 

 

מאגר עלוני ישיבת הר עציון עכשו על תקליטור!
המאגר מכיל אלפי מאמרים בתנ"ך, גמרא, מחשבה והלכה, כמו גם דעות ומאמרים אקטואליים שנתפרסמו ע"י רבני הישיבה ותלמידיה במהלך 23 השנים האחרונות. העלונים המופיעים במאגר זה:

דף קשר (1034 גליונות)
עלון שבות (65 גליונות, החל מגליון 100)
עלון שבות בוגרים (28 גליונות)
עלי עציון (13 גליונות באנגלית)
קשר תפוצות (22 גליונות)
שיח בשדה (3 גליונות)
שיחת חו"ל (17 גליונות באנגלית)

הדפדוף והחיפוש במאגר מתבצעים באמצעות תוכנה שנבנתה במיוחד לצורך זה.

 

 

הוצאת תבונות היא הוצאת הספרים של מכללת הרצוג להכשרת מורים, הפועלת ליד הישיבה. הוצאת "תבונות" מוציאה לאור ספרים רבים בנושאי גמרא, הלכה, מחשבה, תנ"ך, חינוך וארץ ישראל. בשעה טובה הושק אתר האינטרנט של הוצאת תבונות (המנוהלת בידי הרב ד"ר אלכס טל, מחזור י"ז). באתר אפשר לקרוא ולהוריד את המאמרים שהתפרסמו בכתבי העת של המכללה: מגדים, נטועים, על-אתר ועתר, וכן לרכוש מספרי ההוצאה והישיבה. http://herzogpress.herzog.ac.il